Zaloguj
Reklama

Czym jest syndrom Kuwady?

Szkoła rodzenia
Fot. Shutterstock
Szkoła rodzenia
(0)

Ciąża to niezwykły czas nie tylko dla kobiety. Również mężczyźni emocjonalnie angażują się w przebieg ciąży, martwiąc się zarówno o rozwój dziecka jak i o zdrowie kobiety. Okazuje się jednak, że są sytuacje, gdy organizm mężczyzny „płata figla” i zaczyna zachowywać się tak, jakby sam był … w ciąży. Pojawiają się typowe dla ciąży dolegliwości jak wymioty, nudności. Możliwe, że mężczyzna cierpi na syndrom Kuwady, czyli występowanie symptomów ciążowych u mężczyzny.

Reklama

Czym jest syndrom Kuwady?

Syndrom Kuwady znany jest również jako „Zespół Couvade”. Według definicji, syndrom Kuwady oznacza zespół typowych, ciążowych symptomów, które występują u mężczyzn. Co interesujące, mężczyźni cierpiący na syndrom Kuwady odczuwają szereg typowych, ciążowych dolegliwości jak mdłości, wymioty, zwiększony apetyt, częstszą potrzebę oddawania moczu czy wiele innych, charakterystycznych dla ciąży stanów. Co ciekawe, syndrom Kuwady odczuwa od 11 do 65 % mężczyzn!

Zespół Couvade wywodzi się z francuskiego „couver”, co oznacza nic innego jak … wysiadywać. Pod pojęciem „kuwady” znane są również praktyki, które wykonywali mężczyźni, w czasie gdy ich partnerka była w ciąży bądź rodziła. Co ciekawe, praktyki kuwady były najpowszechniejsze w starożytnych Chinach, Indiach, Grecji, Starożytnym Rzymie czy u dzikich plemion Ameryki Południowej. Zapiski, jakie odnajdują archeolodzy, potwierdzają występowanie syndromu kuwady przed wiekami. Mężczyzna – uznawany za silnego, sprawnego seksualnie, miał za zadanie nie tylko spłodzić potomstwo, ale również zająć się ciężarną partnerką. W momencie porodu, gdy kobieta odsuwała się na bok aby w spokoju wydać na świat potomstwo, mężczyźni często „odgrywali” scenę porodu przed pozostałymi członkami społeczności – jęcząc, kładąc się na ziemi wskazywał, że duchowo współuczestniczy w narodzinach dziecka. Co ciekawe, historycy wskazują, że mężczyźni często przestrzegali diety, jaka towarzyszyła ciężarnym partnerkom, gromadzili pożywienie dla dziecka, co przypomina matczyne „wicie gniazda”.

Syndrom Kuwady dziś

Na samym początku należy zaznaczyć, że syndrom Kuwady nie jest żadnym groźnym schorzeniem! Naukowcy są zgodni, że jest to rodzaj silnej, emocjonalnej więzi pomiędzy mężczyzną a jej ciężarną partnerką. Symulacją starożytnych zachowań związanych z Kuwadą, może być choćby dzisiejsze wspólne uczestniczenie w szkole rodzenia.
Skąd więc starożytne zachowania u współczesnych mężczyzn? Naukowcy dopatrują się podłoża syndromu Kuwady w kilku hipotezach, które co jakiś czas pojawiają się w literaturze fachowej.
Pierwsza z nich zakłada, że jest to silna emocjonalna chęć zaspokojenia instynktu macierzyńskiego. Pojawienie się pewnych ciążowych symptomów u mężczyzny, może pokrywać się ze starożytnym rytuałem pokazywania oznak ciążowych innym członkom społeczności. Mężczyzna chce być postrzegany, jako ważne ogniwo w poczęciu dziecka, nie chce aby jego rola była bagatelizowana.
Inna z hipotez zakłada, że wspomniane dolegliwości nękające mężczyzn są wynikiem … bezradności wobec stanu, w jakim znajduje się kobieta. Mężczyzna, patrzący na cierpiącą niekiedy partnerkę próbuje w jakimś stopniu ulżyć jej w bólu, chociażby poprzez przyjmowanie pewnych dolegliwości.  Istnieje również pogląd, że zespół couvade to nic innego, jak silna empatia i wyraz głębokiej więzi między partnerami a rosnącym dzieckiem.

Objawy Syndromu Kuwady

Do najczęściej występujących objawów syndromu Kuwady, zalicza się :

 • Poranne nudności,
 • Uczucie zmęczenia,
 • Senność,
 • Pojawiające się zachcianki,
 • Bóle brzucha,
 • Częstsze oddawanie moczu,
 • Przyrost masy ciała,
 • Wahania nastroju,
 • Bóle kręgosłupa,
 • Krawienie z dziąseł bez wyraźnej przyczyny, 
 • Bóle brzucha, 
 • Niekiedy – depresja poporodowa przypominająca baby blues.

Czy syndrom Kuwady jest szkodliwy?

Naukowcy są zgodni – syndrom Kuwady nie jest szkodliwy. Ciążowe symptomy u mężczyzny znikają zazwyczaj tuż po narodzinach dziecka. Pamiętajmy, że syndrom Kuwady nie jest żadnym schorzeniem i nie wymaga leczenia – jest to objaw silnej, emocjonalnej więzi między partnerami.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze