Zaloguj
Reklama

Czym jest tyłozgięcie macicy?

Autorzy: Anna Piotrowska
Odpoczynek
Fot. medforum
Odpoczynek
(5)

Tyłozgięcie macicy to patologia położenia macicy. Prawidłowa pochyla się ku przodowi w przypadku tyłozgięcia odgina się ku tyłowi. Nie wszystkie kobiety odczuwają przy tym dolegliwości.

Reklama

Niektóre kobiety mogą odczuwać ból przy stosunku bądź silny ból promieniujący do dolnej części pleców podczas menstruacji. Tyłozgięcie macicy nie jest uznawane za schorzenie chorobowe. Podczas badania ginekologicznego bądż ultrasonograficznego można rozpoznać czy kobieta ma taką nieprawidłowość położenia macicy.

Tyłozgięcie nie podlega leczeniu. Można jedynie łagodzić objawy przyjmując np. środki poprawiające ukrwienie macicy. Tyłozgięcie może być dziedziczne bądź nabyte.

Do przyczyn nabytych możemy wyróżnić:

- zbyt długotrwałe przetrzymywanie moczu;

- stany zapalne;

- przebyte operacje;

- guzy bądź cysty przyczyniające się do przesunięcia macicy.

Tyłozgięcie nie przeszkadza w zajściu w ciąże, może je jednak w pewnym stopniu utrudnić. Niektóre kobiety odczuwają dyskomfort podczas stosunku. Problematyczne może też być zajście w ciąże w tradycyjnej pozycji gdyż ejakulat nie dociera w odpowiednie miejsce. Zaleca się by partner był z tyłu partnerki.

Tyłozgięcie nie ma wpływu na poród czy donoszenie ciąży. Kobieta może jedynie odczuwać większe bóle w krzyżach w początkowych tygodniach ciąży.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze