Zaloguj
Reklama

Depresja u kobiet w ciąży wpływa na starzenie się mózgu potomstwa

Depresja w ciąży
Fot. Shutterstock
Depresja w ciąży
(0)

Depresja u kobiet w ciąży może powodować nietypowe starzenie się mózgu potomstwa. Odchylenia od normalnego rozwoju mózgu jest prawdopodobnie związane z lękiem i nastrojem w okresie dojrzewania. Wyniki badania przedstawiła neurobiolog Klára Marečková z Instytutu CEITEC Uniwersytetu Masaryka w Brnie wraz z kanadyjskimi naukowcami z Centre for Addiction and Mental Health w Toronto.

Reklama

Objawy depresji można zaobserwować nawet u 40 procent kobiet w ciąży. Nowe odkrycie potwierdza, że wpływ objawów depresyjnych u matki na zdrowie potomstwa może być długofalowe. Jednocześnie odkryli mechanizm, który mógłby wyjaśnić to zjawisko.

Na podstawie wcześniejszych badań opisujących wspólne mechanizmy biologiczne między depresją a starzeniem się oraz wykazujących, że depresja może być związana z przyspieszonym starzeniem się molekularnym, przewidzieliśmy, że związek między depresją matek podczas ciąży a lękiem i objawami depresyjnymi u potomstwa może być co najmniej częściowo wyjaśnione odchyleniami od normatywnych trajektorii rozwojowych mózgu. - powiedziała Marečková na stronie internetowej instytutu.

Na podstawie obszernych danych na temat konkretnych osób naukowcy są przekonani, że nie każdy mózg starzeje się w tym samym tempie. U niektórych osób mózg dojrzewa późno, u innych przedwcześnie. 

Ludzkie mózgi są bardzo różne

Naukowcy przyjrzeli się również związkowi między objawami depresyjnymi u matek w czasie ciąży, nietypowym rozwojem mózgu oraz symptomatologią (nauką o chorobach) potomstwa we wczesnej dorosłości. Ludzie z większymi odchyleniami od normalnego rozwoju mózgu - zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi - wykazują więcej objawów lęku i depresji.

Bardziej wyrafinowane modelowanie ujawniło następnie, że u osób, których wiek mózgu był wyższy niż chronologiczny, nawet przyspieszone dojrzewanie mózgu wyjaśnia związek między stopą depresji u matek w czasie ciąży a stopniem objawów lęku i depresji u potomstwa we wczesnej dorosłości.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze