Zaloguj
Reklama

Diagnozowanie i leczenie wstrząsu krwotocznego po zabiegu cięcia cesarskiego.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska
Diagnozowanie i leczenie wstrząsu krwotocznego po zabiegu cięcia cesarskiego.
Fot. medforum
(0)

Cięcie cesarskie (CS) jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych, wykonywanych z zszywaniem lub bez zszywania otrzewnej trzewnej. W przypadkach nie zszywania otrzewnej trzewnej może wystąpić zaleganie płynów w tej właśnie przestrzeni oraz wylanie się zalegających płynów do jamy otrzewnowej powodując np. krwiaka otrzewnej.

Reklama

W badaniu retrospektywnym oceniono 3890 przypadków powtórnych i pierwszych zabiegów CS wykonanych z zastosowaniem znieczulenia rdzeniowego lub połączonego znieczulenia rdzeniowo-zewnątrzoponowego w przeciągu ostatnich 10 lat.  Z badania wykluczono przypadki CS przeprowadzone z otwarciem otrzewnej ściennej oraz klasyczne CS z zamknięciem otrzewnej trzewnej i otrzewnej ściennej.

W badanej grupie wystąpiły trzy wczesno połogowe powikłania dotyczące wstrząsu hipowolemicznego. Powikłania te leczono, w dwóch przypadkach wykonując relaparotomię, a w jednym przypadku laparoskopowo.

Na podstawie przeglądu literaturowego stwierdzono, iż większe korzyści są odnotowywane  dla przypadków braku zaszywania otrzewnej trzewnej, jednak w tych przypadkach, choć rzadko, zdarzają się  niebezpieczne powikłania. Występujący po cięciu cesarskim  krwiak otrzewnej wymaga szybkiej diagnozy w badaniu USG przezpochwowym lub przez powłoki brzuszne i musi być leczony natychmiastowo w mniej groźnych przypadkach przez aspirację cienkoigłową, a w cięższych przypadkach  laparoskopię lub laparotomię.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine, Volume 21, Issue 7 2008, pages 487 - 491

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze