Zaloguj
Reklama

Dlaczego październik nazywany jest różowym miesiącem?

Rak piersi
Fot. Panthermedia
Rak piersi
(0)

Październik, jak co roku, to miesiąc, gdy nagłaśnia się, jak ważna jest diagnostyka w leczeniu chorób nowotworowych. Różowa wstążeczka, symbolizująca walkę z rakiem piersi, powinna przypominać nie tylko o tym nowotworze. Pacjentów borykających się z chorobami nowotworowymi przybywa, stąd tak ważna jest diagnostyka i prewencja.

Reklama

Różowa wstążeczka – symbol walki z rakiem piersi

Październik to nie tylko symbol złotej, polskiej jesień – to również czas, kiedy przypominamy sobie, jak ważna jest prewencja w walce z rakiem piersi. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Niestety zawodzi prewencja, świadomość i samobadanie – wiele kobiet dowiaduje się o chorobie w momencie, gdy ta już jest na wysokim stopniu zaawansowania. Co roku w Polsce rozpoznaje się około 13 tysięcy nowych zachorowań. Blisko 5 tysięcy kobiet umiera.

Wśród czynników, które uznawane są za zwiększające ryzyko wystąpienia raka piersi, uznaje się m.in.:
• predyspozycje rodzinne,
• dietę bogatą w tłuszcze nasycone i cukier,
zaburzenia hormonalne,
• późną pierwszą ciążę.

Do niepokojących objawów, które powinny skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza, zalicza się:
• nagłą zamianę wielkości lub kształtu piersi,
• ból piersi,
• zmiany w obrębie brodawki – owrzodzenia, wciągnięcie, pojawienie się wydzieliny,
• zniekształcenie otoczki lub/i brodawki,
• stwardnienia, guzki na piersi lub w okolicy węzłów chłonnych (okolice pach).

Działania prewencyjne

Po pierwsze – nie zapominaj o samobadaniu. To Ty najlepiej znasz swoje ciało, to Ty pierwsza zauważysz niepokojące objawy. Pod żadnym pozorem nie lekceważ ich! Niepokoi Cię wygląd piersi? Wydzielina z brodawek? Wyczułaś zgrubienie? Niezwłocznie udaj się do lekarza. To żaden wstyd! Zdrowie jest najważniejsze!
Po drugie – USG piersi. Bezbolesne badanie, które trwa kilka minut. Badanie wykonywane przez ginekologa lub radiologa wnosi wiele do diagnostyki – pozwala ocenić stan piersi, zdiagnozować, czy występują niepokojące zgrubienia. W przypadku wykrycia niepokojących zmian lekarz niezwłocznie zleci dalsze badania.
Po trzecie – mammografia czy badanie rentgenowskie, które pozwalają na wykrycie zmian w piersiach już na wczesnym stadium rozwoju. Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi realizowany jest w Polsce od 2006 roku. Bezpłatne badania mammograficzne obejmują kobiety w wieku 50-69 lat. Bezpłatne badanie mammograficzne przysługuje co 2 lata, finansowane jest ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Nie tylko rak piersi

Pamiętajmy, że przybywa chorych nie tylko na raka piersi, ale również na inne nowotwory. Wśród kobiet jest coraz więcej pacjentek z nowotworem jelita grubego, rakiem płuc, trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, nerek, żołądka i tarczycy. U mężczyzn choroba dotyka przede wszystkim płuc, gruczołu krokowego, jelita grubego i pęcherza moczowego.
Pamiętajmy – rak we wczesnym stadium jest w większości przypadków uleczalny. Nie bagatelizujmy żadnych niepokojących objawów, nie zaniedbujmy badań okresowych. Życie mamy tylko jedno.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze