Zaloguj
Reklama

Eksperci zalecają suplementację witaminy D u kobiet po menopauzie

Autorzy: Anna Pyka
Dojrzała kobieta
Fot. Ojoimages
Dojrzała kobieta
(5)

 

Grupa ekspertów przygotowała raport na temat suplementacji witaminy D u kobiet po menopauzie, z powodu gwałtownego spadku jej poziomu w tym okresie. Witamina D jest niezbędna dla układu odpornościowego oraz procesu wchłaniania wapnia.
Reklama

 

Niedobór witaminy D może prowadzić do wielu chorób. W szczególności istotne jest to w okresie menopauzy, kiedy niski poziom witaminy D we krwi zwiększa ryzyko osteoporozy, utraty koordynacji ruchowej i złamań kości.

U zdrowych kobiet po menopauzie zauważalny jest wysoki poziom witaminy D, który związany jest również z dobrą kondycją fizyczną. Wpływa on korzystnie na odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej, siłę mięśni i równowagę.

Naukowcy zalecają dla zdrowego stylu życia, ekspozycję na słońce przez 15 minut, trzy do czterech razy w tygodniu, gdy pogoda pozwala, ponieważ 90% witaminy D jest syntetyzowana przez skórę w kontakcie ze światłem słonecznym.

Podobnie jak ze wszystkim, musimy zachować równowagę.  Długotrwałe nasłonecznianie nie jest zalecane, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia różnych rodzajów raka oraz starzenie się skóry.

Dla ekspertów ideałem byłoby, aby utrzymać stężenie we krwi powyżej 30 ng / ml, ale nie ma zgody co do optymalnego poziomu.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • News Medical

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze