Zaloguj
Reklama

Farmakoterpia w leczeniu wysiłkowego i mieszanego nietrzymania moczu.

Autorzy: Linda Cardozo
Farmakoterpia w leczeniu wysiłkowego i mieszanego nietrzymania moczu.
Fot. Pantherstock
(0)

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (SUI) jest znacznym dyskomfortem dla kobiet i stanowi ważny czynnik mieszanej postaci nietrzymania moczu (MUI). Terapia zachowawcza stosowana w leczeniu MUI jest metodą nieinwazyjną, ale pochłania dużo czasu i charakteryzuje się różnorodną skutecznością.

Reklama

Zabieg chirurgiczny może być skuteczną terapią ale zawsze może być związany z powikłaniami, więc jest obarczony pewną chorobowością i śmiertelnością. Wiele wyników badań potwierdza stosowanie farmakoterapii w leczeniu SUI oraz MUI.  Estrogeny mają istotny wpływ na stan tkanki układu moczopłciowego i mogą korzystnie na nią oddziaływać; jednakże istnieją obawy związane z bezpieczeństwem stosowania hormonalnej terapii zastępczej, które mogą ograniczać jej zastosowanie.

Przy stosowaniu fenylopropanolaminy uzyskano polepszenie wyników pacjentek z SUI lecz było to związane z ograniczoną skutecznością i podwyższonym ryzykiem wystąpienia udarów mózgowych. Impiramina również wykazywała pozytywny wpływ na leczenie SUI ale nie wykonano jeszcze dokładnych badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego leku.

Desmopressin może być pomocny w kontrolowaniu nietrzymania moczu. Działanie tego leku trwa od 4-8 godzin. Duloxetine jest pierwszym specyfikiem farmakologicznym ukierunkowanym na leczenie SUI. Działanie jego polepsza trzymanie moczu i wpływa również na polepszenie jakości życia.

W leczeniu SUI oraz MUI można stosować różnego rodzaju farmakoterapię. Terapie dotyczące hormonalnej terapii zastępczej, stosowania fenylopropanolaminy czy impiramine wykazują korzystny wpływ, ale związane są z nimi również poważne skutki uboczne.

Desmopressin zmniejsza wydzielanie moczu natomiast duloxetine jest lekiem celowanym właśnie w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • European Urology Supplements, 2006, Volume 5, Issue 16: 854-859

Reklama
(0)
Komentarze