Zaloguj
Reklama

Gorączka w czasie ciąży ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia autyzmu oraz opóźnienia rozwoju

Autorzy: Anna Pyka
Odpoczynek
Fot. ojoimages
Odpoczynek
(5)

Wyniki badań udowodniły, że u matek, które w czasie ciąży miały wysoką gorączkę, ponad dwukrotnie zwiększyło się ryzyko autyzmu i zaburzeń rozwoju u dziecka.

Reklama

Kontrolowanie temperatury ciała w czasie ciąży, może być skuteczne w obniżaniu ryzyka wad rozwojowych u potomstwa. Zaleca się, aby kobiety ciężarne zażywały środki przeciwgorączkowe w razie potrzeby, a jeżeli gorączka nie ustępuje, bezzwłocznie kontaktowały się z lekarzem.

Gdy organizm ludzki jest zainfekowany przez bakterie lub wirusy, aktywowana jest odpowiedź immunologiczna, obejmująca również uwalnianie cytokin prozapalnych z krwinek białych do krwiobiegu. Niektóre cytokiny są w stanie przenikać przez łożysko, a tym samym mogą dotrzeć na ośrodkowego układu nerwowego płodu, potencjalnie zaburzając poziom neuroprzekaźników i rozwój mózgu.

Poprzednie wyniki badań tego samego zespołu wykazały, że zażywanie witamin przed i w czasie pierwszego miesiąca ciąży, może zapobiec rozwinięciu się autyzmu. Dowiodły również, że mieszkanie w miejscach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza wiąże się z wyższym ryzykiem autyzmu u dzieci.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Journal of Autism and Developmental Disorders, 2012 DOI:10.1007/s10803-012-1540-x

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze