Zaloguj
Reklama

Ibuprofen a płodność u mężczyzn

Problemy z erekcją
Fot. medforum
Problemy z erekcją
(0)

Przez to, że problemy z uzyskaniem ciąży dotyczą coraz większej ilości ludzi – według WHO zaburzenia tego rodzaju mogą występować nawet u 25% wszystkich par starających się o dziecko – naukowcy wciąż poszukują ich możliwych przyczyn. Odrębne bywają czynniki odpowiedzialne za niepłodność u kobiet, inne doprowadzają do tego problemu u mężczyzn. Ciekawe światło na problem męskiej niepłodności rzucają przeprowadzone przez specjalistów z kilku ośrodków badania, opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Reklama

Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który dość często zażywany jest przez pacjentów – w Polsce jest on dostępny bez recepty. Jak jednak w przypadku każdego leku, tak i ten może wywoływać pewne skutki uboczne. Tak jak takowe z nich, takie jak zgaga czy nudności, są powszechnie znane, tak już możliwe, iż o innych skutkach ubocznych tego leku po prostu nie wiemy. W przeszłości prowadzone były już badania nad tym, jaki wpływ na męskie płody i ich jądra ma zażywanie ibuprofenu przez ich matki w trakcie ciąży. Obecnie zespół naukowców z kilku ośrodków postanowił bliżej przyjrzeć się temu, jak lek ten może wpływać na płodność u dorosłych mężczyzn.

W badaniach wzięło udział 31 pacjentów mających pomiędzy 18 a 35 lat. Podzielono ich na 2 grupy: osoby z pierwszej zażywały codziennie ibuprofen, druga grupa otrzymywała z kolei placebo.

Ostatecznie przeprowadzono analizy, które wykazały, że ibuprofen może negatywnie wpływać na czynność jąder. Negatywne zjawiska związane ze stosowaniem tego środka miałyby wynikać tutaj z jego zdolności do hamowania czynności komórek wydzielających hormony w jądrach, a to mogłoby ostatecznie zaburzać czynność męskich narządów rozrodczych i pogarszać płodność u mężczyzn.

Opisane wyniki badań rzeczywiście mogą być niepokojące, zanim jednak rzeczywiście można będzie w jakikolwiek sposób obawiać się wpływu wspomnianego leku przeciwzapalnego na męską płodność, konieczne jest przeprowadzenie zdecydowanie szerszych analiz.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze