Zaloguj
Reklama

Infekcja HIV zakłóca cykle menstruacyjne.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Infekcja HIV zakłóca cykle menstruacyjne.
Fot. medforum
(5)

Kobiety z nieleczonym wirusem HIV wydają się mieć więcej nieprawidłowości w cyklach menstruacyjnych niż kobiety zdrowe - donoszą naukowcy na IV International AIDS Society (IAS) Conference on HIV Pathogenesis, Treatment and Prevention.

Reklama

Zastosowanie u tych pacjentek (grupa 1273 kobiet, kraj: Nigeria) antyretrowirusowej terapii wpływało na polepszenie i zmniejszenie nieprawidłowości w cyklach menstruacyjnych.

„Do mogących występować nieprawidłowości zalicza się: brak miesiączki, skąpe lub rzadkie miesiączki, nieregularne miesiączki i wtórnie bolesne miesiączki”- mówi dr Oliver Chukwujekwu Ezechi, Nigeria Institute of Medical Research, Lagos, Nigeria.

W badaniu uczestniczyło 627 kobiet zakażonych wirusem HIV i 651 kobiet zdrowych. W grupie pacjentek z HIV 176 kobiet wykazywało nieprawidłowości w cyklach menstruacyjnych, a 451 pacjentek nie miało nieprawidłowości.

Ogólnie 28,4% kobiet z HIV miało nieregularne cykle menstruacyjne w porównaniu do 14,8% kobiet zdrowych.

„Po wykluczeniu innych przyczyn nieprawidłowości menstruacyjnych zastosowanie terapii antyretrowirusowej, prawidłowego odżywiania i związanego z tym przybrania na wadze może prowadzić do unormowania się cykli menstruacyjnych” - twierdzi dr Ezechi.

W grupie kobiet zainfekowanych wirusem HIV wykryto znamienną statystycznie różnicę pomiędzy wartościami BMI, ilością komórek CD4-pozytywnych, liczby kopii wirusa obecnych w komórce, przypadków zakażeń oportunistycznych oraz stanem terapii antyretrowirusowej u pacjentek z tej grupy mających i niemających nieprawidłowości w cyklach.

Wśród kobiet z nieprawidłowościami 66% z tej grupy miało BMI<20 w porównaniu z 19,3% kobiet bez nieprawidłowości.

W grupie pacjentek z HIV około 62,4% z kobiet, u których stwierdzono ilość komórek CD4-pozytywnych < 200 komórek/mL wykazywało nieprawidłowości menstruacyjne, natomiast tylko 3,8% kobiet z HIV mających ilość komórek CD4-pozytywnych < 200 komórek/mL nie wykazywało nieprawidłowości.

Około 15,3% kobiet z nieprawidłowościami w cyklach miało wielkość ładunku HIV wirusowego RNA < 1000 kopii/mL w porównaniu do 49,7% kobiet z HIV nie mających nieprawidłowości menstruacyjnych.

Około 38,1% HIV-pozytywnych pacjentek z nieprawidłowościami w cyklach chorowało na zarażenia oportunistyczne w porównaniu do 8% kobiet z HIV bez nieprawidłowości.

Około 49,4% HIV-pozytywnych pacjentek z nieprawidłowościami nie było leczonych terapią antyretrowirusową w porównaniu do 17,5% kobiet z HIV bez nieprawidłowości.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • materiały 4th International AIDS Society (IAS) Conference on HIV Pathogenesis, Treatment and Prevention.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze