Zaloguj
Reklama

IVFET a mięśniaki macicy

Autorzy: Rackow BW; Arici A
IVFET a mięśniaki macicy
Fot. ojoimages
(3)

Celem przeprowadzonego badania była ocena wpływu mięśniaków śródściennych, podsurówicówkowych oraz podśluzowych na zapłodnienie in-vitro.

Reklama

W badaniu tym wzięły udział niepłodne pacjentki z zdiagnozowanymi mięśniakami macicy. Osobne badania przeprowadzono także nad płodnością w grupie kobiet tuż przed i po operacyjnym usunięciu mięśniaków (myomectomii), a także nad wynikami zapłodnienia in-vitro w zależności od umiejscowienia i wielkości mięśniaka. Pomimo wielu proponowanych metod leczenia, najbardziej standardową metodą leczenia mięśniaków u kobiet pragnących posiadać potomstwo jest myomectomia. Dowiedziono także, że znacznie mniej komplikacji ciążowych sprawia myomectomia laparoskopowa.

Autorzy wnioskują, że największy wpływ na wynik zapłodnienia in-vitro ma wielkość i umiejscowienie mięśniaka. Każde znaczne zaburzenie kształtu jamy macicy może mieć niekorzystny wpływ na wynik zapłodnienia i wtedy konieczne jest wykonanie zabiegu myomectomii. Myomectomia jest także zalecana u pacjentek po licznych niepowodzeniach zapłodnienia in-vitro.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Curr-Opin-Obstet-Gynecol. 2005 Jun; 17(3): 225-31

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze