Jak depresja wpływa na interakcje pomiędzy matką a małym dzieckiem

Skutkiem depresji może być nie tylko zobojętnienie, ale i nadaktywność.
Sytuacje stresowe oddziałują na wszystkie sfery ludzkiego życia: psychiczną, somatyczną (cielesną) i społeczną. Aby sprawdzić, jaki jest wpływ nieprzyjemnych sytuacji i złych emocji na relacje pomiędzy matką a małym dzieckiem, Melissa Sturge-Apple i współpracownicy z Uniwersytetu w Rochester (USA) poddali niedawno badaniom ponad sto kobiet i ich potomków wieku od 17 do 19 miesięcy.
Jak podano w specjalnym wydaniu czasopisma „Development and Psychopathology”, które ma się ukazać 19 października, objawy depresji u matki wiązały się z częstym występowaniem nadmiernej aktywności nerwu błędnego oraz współczulnej (pobudzającej) części autonomicznego układu nerwowego. Z kolei niekorzystna sytuacja społeczno-ekonomiczna zwiększała ryzyko zbyt słabych reakcji kobiet na bodźce pochodzące od ich potomstwa.
Skutkiem wyżej opisanych nieprawidłowości może być zaniedbanie, wrogość i nadmierne pobudzenie emocjonalne w relacjach pomiędzy matką a jej małym dzieckiem. Objawiać się to może poprzez poniżające komentarze, rozgniewany ton głosu i „szorstkie” postępowanie.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Development and Psychopathology (2011), 23: 831-844
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Dystymia
- Epizod depresyjny
- Zaburzenia depresyjne nawracające
- Zaburzenia psychiczne związane z porodem, nie sklasyfikowane gdzie indziej