Zaloguj
Reklama

Jak przebiega dojrzewanie płciowe?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Pediatria. Podręcznik dla studentów. Red. Krystyna Kubicka, Wanda Kawalec. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Nastolatki
Fot. ojoimages
Nastolatki
(5)

Dojrzewanie trwa około 4 lat u dziewcząt i 6-7 lat u chłopców.

Reklama

Wyróżnia się fazę przedpokwitaniową i pokwitaniową. Okres ten cechuje duża indywidualność czasu wystąpienia, trwania poszczególnych faz i zjawisk rozwojowych.

W tym okresie występuje tzw. skok pokwitaniowy wysokości ciała. Jest to przyspieszenie tempa wzrostu w okresie dojrzewania płciowego. Towarzyszą mu inne u chłopców i dziewcząt zmiany budowy i proporcji ciała.

U dziewczynek skok pokwitaniowy zaczyna się około 10 roku życia i swój szczyt ma około 12 roku życia. Roczny przyrost ciała wynosi około 7 cm. U chłopców skok pokwitaniowy zaczyna się około 12 roku życia i swój szczyt ma wieku 14 lat. Roczny przyrost wysokości ciała wynosi 10 cm.

Rozwijają się też cechy płciowe. Powiększenie jąder i wydłużenie moszny jest pierwszą wudoczną oznaką pokwitania u chłopców. U dziewcząt pokwitanie rozpoczyna się od rozwoju jajników. Pierwszą widoczną oznaką dojrzewania jest powiększenie sutków.

Pierwsza miesiączka pojawia się między 10 a 16 rokiem życia. U chłopców występuje pierwszy wytrysk nasienia. Polucja, czyli wytrysk nasienia, połączony z orgazmem, występujący podczas snu przypada na około 14 rok życia. Obserwuje się również mutację. Zmiana głosu rozpoczyna się zazwyczaj w wieku 14-15 lat i trwa około roku. Ginekomastia występuje u 30% chłopców, polega ona na powiększeniu gruczołu sutkowego i uwypukleniu sutka.

Reklama
(5)
Komentarze