Zaloguj
Reklama

Jak zwalczyć suchość pochwy?

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: K.Drews, W. Pieńskowski, M.Perlik: Atrofia pochwy- diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny 2005; 5, 16-23.
Sen
Fot. ojoimages
Sen
(4)

Suchość pochwy to problem dużej ilości kobiet. Objawy towarzyszące są nieprzyjemne i mogą wpłynąć na samopoczucie i komfort życia.

Reklama

Suchość pochwy to problem związany z zaburzeniami produkcji estrogenów. Najczęściej dotyka kobiety w okresie menopauzy, po urodzeniu dziecka (zwłaszcza u kobiet karmiących piersią), kobiety przyjmujące leki bądź przechodzące zapalenia narządów intymnych.

Innymi czynnikami wpływającymi na występowanie suchości pochwy jest stres, przemęczenie oraz palenie papierosów. Przypadłość ta objawia się przede wszystkim swędzeniem i pieczeniem pochwy. Przekłada się to na codzienny komfort życia jak i współżycie z partnerem.

W przypadku kobiet w okresie menopauzalnym zaleca się hormonalną terapię zastępcza bądź stosowanie preparatów mających nawilżyć błonę śluzową pochwy. Są to m.in.: kremy, globulki, tabletki bądź pierścień uwalniający estrogeny.

Jeżeli przyczyną jest zapalenie np.: grzybica konieczne jest przywrócenie równowagi flory bakteryjnej. Przeprowadza się wtedy odpowiednią kurację priobiotykową. Jeżeli nie jesteśmy w okresie menopauzalnym, nie przechodzimy zapalenia itp. to czasami warto zmienić zażywane leki bądź np. preparat do higieny intymnej.

Aby uniknąć suchości pochwy warto wprowadzić w dietę produkty bogate w fitoestrogeny, witaminę E, kwasy tłuszczowe omega-3. Ważne jest aby pamiętać o ruchu na świeżym powietrzu oraz o regularnym współżyciu gdzyż wpływa ono korzystnie na stan śluzówki pochwy.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze