Zaloguj
Reklama

Jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży?

Kobieta w ciąży ze zdjęciem usg
Fot. Panthermedia
Kobieta w ciąży ze zdjęciem usg
(0)

Wśród różnych wątpliwości, które mają ciężarne pacjentki, znajdują się te dotyczące najlepszej pozycji podczas snu. Przyszłe mamy czasami miewają różne trudności ze snem, a czasami zastanawiają się one po prostu nad tym, jaka pozycja byłaby dla nich i dla ich dziecka po prostu najkorzystniejsza. Jednej, uniwersalnej pozycji do spania podczas ciąży polecić nie można – wszystko zależy bowiem od tego, jaki jest stopień zaawansowania ciąży.

Reklama

Według statystyk nawet prawie 8 na 10 przyszłych matek w czasie ciąży doświadcza nasilenia różnych problemów związanych ze snem. Pojawianie się takowych kobietom w stanie błogosławionym życia zdecydowanie nie ułatwia – wiele z nich doświadcza bowiem ciągłego zmęczenia (wynikającego chociażby z podwyższonego w ciąży poziomu progesteronu w organizmie), które wskutek niewystarczających ilości snu ulega nasileniu. Nie dziwi więc to, że ciężarne poszukują odpowiedzi na pytanie, jaka pozycja w łóżku byłaby dla nich nie tylko najwygodniejsza, ale i najbezpieczniejsza dla ich dziecka – tutaj jednak jednej, uniwersalnej odpowiedzi zwyczajnie nie ma.

W pierwszym trymestrze ciąży kobieta może bowiem spać w dowolnej pozycji – zarówno na brzuchu, jak i na plecach czy na boku. Najważniejsze jest wtedy to, aby ciężarnej było po prostu wygodnie – na tym etapie ciąży macica z rozwijającym się w niej płodem mają takie rozmiary, które raczej nie powinny prowadzić do jakichkolwiek trudności z przybraniem komfortowej pozycji w łóżku.

Sytuacja zmienia się jednak wraz z nadejściem drugiego i trzeciego trymestru ciąży – wtedy najlepszą pozycją do spania w ciąży staje się leżenie na lewym boku. Takie bowiem ułożenie ciała sprawia, że do macicy dopływają największe ilości krwi.

Niektóre pacjentki spodziewające się dziecka doświadczają specyficznych dolegliwości związanych z przybieraniem pozycji leżącej. Tym kobietom, którym dokucza zgaga, polecić można skorzystanie z poduszek, dzięki którym górna część ich ciała będzie nieco podparta i uniesiona. Wtedy zaś, gdy ciężarna zmaga się z obrzękami i bólem kończyn dolnych, pomagać może unoszenie – z wykorzystaniem poduszek – nóg podczas snu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze