Zaloguj
Reklama

Jaki jest optymalny wiek ciążowy w przypadku porodu bliźniaków?

Autorzy: Ahmad F Bakr et al.
Jaki jest optymalny wiek ciążowy w przypadku porodu bliźniaków?
Fot. Pantherstock
(5)

Nadal nie stwierdzono, czy w przypadku ciąż bliźniaczych lepsze wyniki daje wczesny czy też późniejszy poród. Celem pracy była ocena powiązania terminu porodu z wynikami okołoporodowymi.

Reklama

Przeanalizowano zapisy porodów ciąż bliźniaczych, jakie miały miejsce w okresie dwóch lat. Do kryterium włączenia do badania zaliczono porody w co najmniej 36 tyg. ciąży. Bliźniaki, których matki cierpiały na przewlekłe schorzenia oraz noworodki z wadami wrodzonymi zostały wykluczone z badania.

Z grupy 273 ciąż bliźniaczych do badania włączono 197 przypadki (72,2%). Zakwalifikowane pacjentki podzielono następnie na trzy grupy związane z wiekiem ciążowym w momencie porodu. W grupie pacjentek rodzących najwcześniej występowała większa liczba przypadków chorobowości noworodków i powikłań związanych z matkami.

Bliźniaki urodzone w wyniku porodu indukowanego wykazywały gorsze wyniki w porównaniu do bliźniaków rodzonych spontanicznie. W grupie porodów indukowanych nie wykryto różnicy dotyczącej zależności wyników od wczesnego czy też późniejszego porodu. Rozwój i wzrost bliźniaków w ciąży prawidłowej następuje zgodnie z wiekiem ciążowym. Autorzy wnioskują, iż celem uniknięcia powikłań noworodkowych, przy braku powikłań ze strony matki, poród wskazany jest w 38 tygodniu ciąży lub nawet w późniejszym terminie.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • BMC Pregnancy and Childbirth 2006, 6: 3.

Reklama
(5)
Komentarze