Zaloguj
Reklama

Jakie cechy powinien wykazywać biegły sądowy orzekający w sprawach dotyczących uszkodzeń porodowych?

Autorzy: Aaron S. Kesselheim et al.
Jakie cechy powinien wykazywać biegły sądowy orzekający w sprawach dotyczących uszkodzeń porodowych?
Fot. iStock
(0)

Jest powadzonych wiele dyskusji na temat lekarzy orzekających w kontrowersyjnych procesach związanych z zaniedbaniami, błędami medycznymi (błędami w sztuce lekarskiej) lecz niewiele wiadomo o nich samych. W pracy podjęto próbę przeprowadzenia charakterystyki lekarzy zatrudnianych jako biegłych sądowych w procesach dotyczących porodowych uszkodzeń neurologicznych.

Reklama

Posługując się raportami werdyktów przysięgłych, dokonano analizy 827 przypadków procesów związanych z porodowymi uszkodzeniami neurologicznymi noworodków, w okresie od 1990 do 2005 roku. Jako stałych biegłych sądowych (często uczestniczących w procesach) uznano lekarzy, którzy brali udział w więcej niż 10 procesach. Na podstawie werdyktów przysięgłych oraz innych publicznych źródeł danych zebrano opisy przypadków (rodzaj uszkodzeń, ciężkość uszkodzenia, rezultat prawny - konsekwencje prawne) i dokonano charakterystyki lekarzy często występujących jako biegłych sądowych (wiek, płeć, kwalifikacje do orzekania, ilość publikacji naukowych). Charakterystykę przeprowadzono porównując biegłych między sobą (strona oskarżająca i pozwana) i z międzynarodowymi typowymi normami.

71 częstych biegłych sądowych uczestniczyło w 738 procesach. Większość z biegłych (56 z 71) zeznawała w tym samym charakterze w przynajmniej 3/4 procesów, a 40% procesów miało miejsce poza miejscem zamieszkania świadka. Biegli częściej występujący jako świadkowie oskarżenia wykazali wyższy roczny wskaźnik ilości procesów w porównaniu do biegłych świadczących dla strony pozwanej (2.9  w porównaniu do 1.9 przypadków). Biegli zeznający ze strony oskarżających byli również starsi (57.2 w porównaniu z 50.8 lat), rzadziej posiadali specjalistyczne kwalifikacje (38% vs 95%) oraz mieli mniej publikacji naukowych.

Lekarze występujący w charakterze biegłych sądowych w większości procesów stanowią małą grupę. Biegli stron oskarżycieli wykazywali niższe kwalifikacje w porównaniu do biegłych stron pozwanych. Uzyskane opisowe i analityczne wyniki mogą wskazywać na występowanie nieobiektywnych ekspertyz.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Obstetrics & Gynecology 2006;108:273-279

Reklama
(0)
Komentarze