Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny bólu pachwin w ciąży?

Kobieta w ciąży
Fot. panthermedia
Kobieta w ciąży
(0)

Ból w obrębie pachwin zaniepokoić może każdą kobietę, szczególnie jednak zmartwione taką przypadłością są kobiety ciężarne – obawiają się one, czy taka dolegliwość nie sugeruje tego, że ich dziecku zagraża jakieś niebezpieczeństwo. Jakie więc mogą być przyczyny bólu pachwiny w ciąży i czy rzeczywiście problem ten powinien aż tak bardzo niepokoić?

Reklama

Jeden aspekt wymaga wyraźnego podkreślenia już na samym początku – ból pachwin w ciąży jest dolegliwością stosunkowo częstą, dodatkowo im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym intensywniejszy ból może odczuwać przyszła matka. Wspomnieć trzeba tutaj jednak jeszcze i o innym, bardzo ważnym fakcie – otóż przyszłe matki nie powinny się omawianego problemu obawiać, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków zdrowiu ani ich, ani ich dziecka nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Jedną z częstszych przyczyn bólu pachwiny w ciąży są zmiany w obrębie spojenia łonowego. W czasie ciąży więzadła oraz mięśnie, które wspierają spojenie, podlegają m.in. rozciąganiu, co ma na celu dostosować warunki anatomiczne do powiększającej się macicy i rozwijającego się płodu. W związku z tymi zmianami przyszłe matki mogą odczuwać właśnie ból pachwiny w ciąży, ale i skurcze mięśniowe, oprócz tego mogą się u nich pojawiać epizody krótkiego, kłującego bólu odczuwane w okolicy pochwy czy odbytnicy.

Ból pachwin w ciąży wynikać może także z wystąpieniem problemów, które kojarzone są raczej ze zgoła odmiennymi objawami. Dolegliwość może bowiem pojawiać się w przebiegu infekcji grzybiczych pochwy, jak i u kobiet, u których dojdzie do suchości pochwy. Do obu jednostek, niestety, ciężarne są w pewien sposób predysponowane.

Patrząc na powyższe, doskonale widać, że ból pachwin w ciąży może mieć różne przyczyny – szczęśliwie większość z jednostek, które mogą go wywoływać, można stosunkowo szybko wyleczyć. Aby jednak wdrożyć odpowiednie leczenie, konieczne jest postawienie właściwej diagnozy – z tego właśnie powodu te pacjentki, które często odczuwają ból w obrębie pachwin, powinny po prostu skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze