Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny krótkich miesiączek?

Dolegliwości bólowe u kobiety
Fot. Panthermedia
Dolegliwości bólowe u kobiety
(0)

Długość krwawienia miesiączkowego u różnych kobiet może być odmienna, typowo jednak miesiączka trwa przez 2 do 7 dni. Zdarza się jednak, że u pacjentki krwawienie trwa krócej niż dwie doby – taka sytuacja może pojawiać się sporadycznie i niekoniecznie musi stanowić powód do niepokoju, możliwe jest jednak i to, że skrócenie miesiączki związane jest z pojawieniem się u kobiety jakiegoś schorzenia. Kiedy więc pacjentka, u której miesiączka trwa krócej niż zwykle, zdecydowanie powinna skonsultować się z lekarzem?

Reklama

Trwające około dwóch dób krwawienie miesiączkowe uznawane jest za w pełni prawidłowe, wtedy jednak, gdy miesiączka trwa krócej, pacjentka powinna już przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Po pierwsze w takiej sytuacji zastanowić się należy, czy tak krótkie krwawienie związane było z miesiączką, czy też może jednak było to tylko plamienie międzymiesiączkowe.

Zdarza się, że bardzo krótka miesiączka pojawia się w związku z ciążą – u 15 do nawet 25% ciężarnych, w pierwszym trymestrze ciąży, występują krótko trwające krwawienia o niewielkiej objętości. Czasami krótkie miesiączki bywają związane ze zjawiskiem całkowicie innym niż ciąża – mogą one być bowiem jednym z pierwszych przejawów nadchodzącej menopauzy. W okresie okołomenopauzalnym u pacjentek krwawienia mogą stawać się bardzo nieregularne, jak i dochodzić może do bardzo skąpych i krótkich krwawień miesiączkowych.

Skrócenie czasu krwawienia miesiączkowego może mieć miejsce także w przebiegu zespołu policystycznych jajników czy endometriozy, inną jeszcze przyczyną krótkiej miesiączki bywają cykle bezowulacyjne.

Możliwych przyczyn skrócenia czasu trwania krwawienia miesiączkowego jest więc wiele – kiedy w takim razie pacjentka powinna udać się do ginekologa? Konsultacja wskazana jest przede wszystkim wtedy, gdy u kobiety nagle dochodzi do zmiany czasu trwania miesiączki oraz gdy krwawieniom towarzyszą jakieś dolegliwości, np. silne bóle brzucha (szczególnie, gdy pacjentka wcześniej takowych nie doświadczała).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze