Zaloguj
Reklama

Leczenie embolizacją małych mięśniaków macicy.

Autorzy: Ravina JH et al.
Leczenie embolizacją małych mięśniaków macicy.
Fot. Pantherstock
(5)

Zbadano skuteczność embolizacji tętnicy macicznej (UAE) jako procedury pierwotnego leczenia niewielkich objawowych mięśniaków macicy (średnica < 50 mm).

Reklama

W okresie od 01.01.99 do 12.31.2002, 100 pacjentek w wieku od 29 do 68 lat poddano zabiegowi UAE. Skuteczność zabiegu oceniono na podstawie badania lekarskiego oraz badania obrazowego w okresie od 6 do 12 miesięcy po zabiegu.

Ocenie poddano wszystkie pacjentki. Tylko w pięciu przypadkach leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Pięć pacjentek zdołało zajść w ciążę.

Do często występujących powikłań pozabiegowych należał brak miesiączki. Nie zaobserwowano żadnych innych poważnych skutków ubocznych. Skuteczność i bezpieczeństwo metody UAE sprawiają, iż można ją zaliczyć do procedur prewencyjnego leczenia przedobjawowych mięśniaków macicy. Dalsze potwierdzenie przydatności tej metody otworzy nowe możliwości leczenia włókniakomięśniaków gładkich macicy.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Bull-Acad-Natl-Med. 2004; 188(7): 1173-81; discussion 1181-3

Reklama
(5)
Komentarze