Zaloguj
Reklama

Leczenie oszczędzające i zachowujące płodność w przypadkach raka jajników niesie ze sobą zarówno korzyści jak i ryzyko.

Autorzy: Douglas NC et al.
Leczenie oszczędzające i zachowujące płodność w przypadkach raka jajników niesie ze sobą zarówno korzyści jak i ryzyko.
Fot. medforum
(5)

Terapia oszczędzająca jest zalecana w leczeniu nabłonkowych raków jajnika w przypadkach wyselekcjonowanych pacjentek z wczesnym stadium choroby.

Reklama

W przypadku terapii zachowawczej jak i tradycyjnego leczenia chirurgicznego nabłonkowego raka jajnika, przeciętny współczynnik nawrotów wynosi 10% oraz 5-letnia przeżywalność bez nawrotów choroby jest większa niż 90%. Zatem można wziąć pod uwagę terapię zachowawczą w przypadkach młodych kobiet ze stadium FIGO I, które chcą zachować płodność. Zastosowanie następnie wspomagających technik reprodukcyjnych (ART) może ułatwić zajście w ciążę kobiet, które przeszły tę chorobę. Jednakże konieczne jest indywidualne podejście do każdej z pacjentek i konsultacja specjalisty w celu uniknięcia potencjalnych błędów zagrażających życiu. W pracy przedstawiono dwa przypadki gdzie zdecydowano się na zastosowanie leczenia oszczędzającego płodność u pacjentek z wczesnym stadium nabłonkowego raka jajnika. Pierwszy przypadek opisuje wymagane kompleksowe przygotowanie w celu wyboru pacjentek do takiej terapii, natomiast drugi przypadek opisuje skuteczne zastosowanie terapii oszczędzającej płodność.

W pracy również zamieszczono przegląd metod leczenia zachowawczego wczesnego stadium nabłonkowego raka jajnika oraz wykorzystanie ART w celu późniejszego planowania potomstwa.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Arch-Gynecol-Obstet. 2005 Dec; 272(4): 304-8

Reklama
(5)
Komentarze