Zaloguj
Reklama

Lęk w ciąży: jakie mogą być jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Mama z dzieckiem
Fot. panthermedia
Mama z dzieckiem
(0)

Lęk w okresie ciąży pojawiać się może z różnych przyczyn – czasami jego podłożem są obawy o zdrowie dziecka, czasami zaś to, że w poprzednich ciążach matka poroniła. Nierzadko przyszłe mamy obawiają się, że doświadczany niepokój może negatywnie wpływać na zdrowie ich dziecka – jak więc poradzić sobie z lękiem w ciąży i kiedy trzeba udać się do specjalisty?

Reklama

Ciążę ogólnie można uznać za okres, w którym kobieta ma zwiększone ryzyko występowania zaburzeń lękowych. Szacuje się zresztą, że z różnego rodzaju objawami lękowymi zmagać się może nawet prawie 20% ciężarnych. Ciąża może zarówno skutkować wystąpieniem u pacjentki zaburzeń lękowych, jak i zaostrzać przebieg tych, na które pacjentka cierpiała jeszcze przed zajściem w ciążę.

Przyczyny lęku w ciąży bywają różne. Zwiększone ryzyko zaburzeń lękowych mają te ciężarne, którym brakuje odpowiedniego wsparcia, ale i te kobiety, które w przeszłości doświadczały przemocy domowej czy przeszły jakieś komplikacje w poprzednich ciążach.

Lęk w ciąży próbować można złagodzić różnymi domowymi sposobami. Pomocne bywają regularne ćwiczenia (chociażby oddechowe), ale i dbanie o odpowiednią ilość snu. Nie bez znaczenia pozostaje stosowana przez przyszłą matkę dieta – warto, by była ona jak najbardziej zróżnicowana, oprócz tego korzystne jest ograniczenie udziału w niej cukrów czy kofeiny, które mogą nasilać objawy lękowe.

Często pacjentki są w stanie same poradzić sobie z lękiem w ciąży, czasami jednak konieczne staje się sięgnięcie po specjalistyczną pomoc. Za taką potrzebą przemawiać może występowanie ciągłego, nieuzasadnionego lęku, który utrzymuje się przez większość dnia, jak i stałe problemy z koncentracją uwagi czy nasilona drażliwość. Udać się do specjalisty warto również wtedy, gdy ciężarna ma nasilone problemy ze snem i zmaga się ona z wyjątkowo nasilonymi obawami przed porodem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze