Zaloguj
Reklama

Lekarze alarmują: w czasie ciąży żadna ilość alkoholu nie jest wskazana!

Kobieta w ciąży pijąca alkohol
Fot. panthermedia
Kobieta w ciąży pijąca alkohol
(0)

Washington 26 kwietnia 2019 r. – Międzynarodowa grupa naukowców podjęła się badań związanych z poszukiwaniem zmian biologicznych w mózgu, które napędzają Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych  (FASD). Odkryli oni, że dzieci narażone na alkohol w łonie matki wykazały zmienione połączenia mózgowe, które były zgodne z upośledzeniem funkcji poznawczych. Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie „Chaos”.

Reklama

FASD jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności intelektualnej na całym świecie i wiąże się z szeroką gamą problemów neurologicznych, w tym ADHD. Pomimo świadomości występującej w tym aspekcie ciągle pojawiały się jednak pytania dotyczące zakresu tego efektu. Badacze nie byli pewni dokładnego mechanizmu, dzięki któremu alkohol zmienia rozwijający się mózg. Wysiłki chińskiej, amerykańskiej i brytyjskiej grupy są jednym z pierwszych przypadków, w którym naukowcy byli w stanie określić dokładne skutki korelacji alkoholu na rozwój wyżej wspomnianego organu.

Aby dotrzeć do sedna problemu, członkowie zespołu opracowali zaawansowaną technikę komputerową o nazwie Cortical Start Spatio-Temporal multidipole, która mogła zidentyfikować obszary mózgu aktywne, gdy badani byli w maszynie MEG (technika, która pozwala na zobrazowanie elektrycznej czynności mózgu przy pomocy rejestracji pola magnetycznego wytworzonego przez mózg). Po zebraniu danych od 19 pacjentów z FASD i 21 osób bez występowania spektrum badanie ujawniło kilka obszarów mózgu, które wykazały upośledzoną łączność w grupie FASD.

Praca ta przedstawia główne dowody na to, że dzieci narażone na alkohol w okresie płodowym są narażone na ryzyko upośledzenia zdolności poznawczych i innych czynników wtórnych. Nasze badanie (...) pokazuje, że w czasie ciąży nie ma bezpiecznej ilości ani bezpiecznych etapów spożycia alkoholu – powiedział powiedział Lin Gao, autor artykułu.

Autorzy liczą, że ich praca zainspiruje inne grupy do przeprowadzenia podobnych wspólnych badań nad zaburzeniami, takimi jak Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, które czerpią korzyści z zestawiania pól medycznych i obliczeniowych. Opisane wyniki mogą bowiem wskazywać, że proste pomiary sensoryczne są w stanie zapewnić wrażliwość na deficyty mózgu, które wpływają na szerszą domenę poznawczą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze