Zaloguj
Reklama

Leki a płód

Autorzy: Kyle PM.
Leki a płód
Fot. medforum
(5)

Niewiele leków jest dozwolonych w okresie ciąży, a dane dotyczące przyjmowania leków w czasie ciąży są głównie retrospektywne i niekontrolowane. Narażenie na leki w okresie ciąży zostało rozszerzone o kilka nowych klas leków, które wykazały efektywne działanie i były dobrze tolerowane poza okresem ciąży.

Reklama

Leki przeciw nudnościom, inhibitory receptorów H2 i pompy protonowej wydają się być stosunkowo bezpiecznymi preparatami. Metformina jest obecnie testowana w przypadkach cukrzycy ciążowej i wstępne raporty wydają się być zachęcające.

Natomiast niepokojące jest działanie statyn we wczesnym okresie ciąży, dlatego też należy unikać ich stosowania. Nowe leki przeciwpadaczkowe zdają się być skuteczne i niosą niskie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości płodowych. Jednakże w połączeniu z walproinianem ryzyko to jest wysokie. Selektywne inhibitory serotoniny w przypadkach depresji także wydają się być skuteczne i niosące prawdopodobnie małe ryzyko ciężkich wad rozwojowych płodu, niemniej jednak niepokojące jest występowanie noworodkowego zespołu behawioralnego po ich stosowaniu w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Należy unikać stosowania inhibitorów angiotensyny II w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania leków i ostrożności w ich przepisywaniu w okresie ciąży powinny być nadal rozszerzane. Wskaźnik ryzyka/bezpieczeństwa stosowania leków w okresie ciąży pozostanie niejasny, jeżeli nie zostaną przeprowadzone szerokie badania kliniczne.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Current Opinion in Obstetrics & Gynecology. 18(2):93-99, April 2006.

Reklama
(5)
Komentarze