Zaloguj
Reklama

Menopauza a bezsenność

Kłopoty ze snem
Fot. panthermedia
Kłopoty ze snem
(0)

Menopauza u bardzo wielu kobiet prowadzi do występowania różnych nieprzyjemnych dolegliwości – pacjentki skarżyć się mogą m.in. na wahania nastroju czy uderzenia gorąca. Okazuje się jednak, że z przekwitaniem związane bywają również zaburzenia snu – dlaczego pacjentki w okresie menopauzy mogą skarżyć się na bezsenność i co mogą one zrobić, aby lepiej sypiać?

Reklama

Zaburzenia snu miewają różne przyczyny – pojawiać się one mogą w przebiegu rozmaitych zaburzeń psychicznych, prowadzić do nich może bagatelizowanie zasad higieny snu, jak i mogą one być związane z doświadczaniem na co dzień silnego stresu. Choć rzadko się o tym mówi, to jednak jedną z możliwych przyczyn bezsenności bywa również i menopauza – okazuje się, że spośród wszystkich kobiet w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym, u nawet więcej niż u ¼ z nich pojawiać się mogą problemy ze snem.

Ostatecznie związek pomiędzy bezsennością a menopauzą zdecydowanie można uznać za interesujący. Problemy ze snem pojawiać się mogą w tym okresie życia kobiet ze względu na zmiany hormonalne – donoszono już bowiem w przeszłości, że obniżona produkcja estrogenów w kobiecym organizmie może prowadzić m.in. właśnie do bezsenności. Wspomina się jednak także o tym, że sen utrudniać mogą pojawiające się u pacjentek w okresie okołomenopauzalnym uderzenia gorąca, zaburzenia snu mogą miewać również i kobiety, które w związku ze zmianami hormonalnymi odczuwają nasilony niepokój czy drażliwość.

Rozmaite objawy menopauzy z całą pewnością można uznać za dość dotkliwe, nie dziwi więc raczej to, że wiele zmagających się z nimi pacjentek poszukuje specjalistycznej pomocy. Do rozwiązania problemów ze snem, których przyczyną jest właśnie przekwitanie, dochodzić może po zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej. Pacjentkom, które skarżą się na bezsenność – niezależnie od jej przyczyn – zalecane jest również przestrzeganie zasad higieny snu, co oznacza m.in. unikanie obfitych posiłków czy intensywnej aktywności fizycznej w okresie bezpośrednio poprzedzającym planowane udanie się na nocny wypoczynek.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze