Zaloguj
Reklama

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie szczepień przeciwko pneumokokom

Autorzy: MZ, PAP
Szczepienie dziecka
Fot. Shutterstock
Szczepienie dziecka
(0)

31 października Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 października 2016 r.), które wprowadza do Programu Szczepień Ochronnych obowiązkowe szczepienia przeciwko pneumokokom dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Koszty szczepień będą pokryte z budżetu resortu.

Reklama

Obecnie obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom objęte są dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z urodzeniową masą ciała poniżej 2500 g. Ze wskazań medycznych szczepione są też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia od przyszłego roku obowiązkiem takiego szczepienia objęte zostaną wszystkie dzieci. W ustawie budżetowej na 2016 rok na PSO zabezpieczono ponad 140 mln zł. Ponadto w październiku br. zwiększono środki, którymi dysponuje Minister Zdrowia o 38,8 mln zł z przeznaczeniem na zakup szczepionek do wykonania do końca 2016 r. (m.in. w związku ze zwiększeniem cen szczepionek) oraz o 42,3 mln zł z przeznaczeniem na odbudowanie zapasu magazynowego, tzw. Bezpiecznego Stanu Magazynowego (BMS). Poprzednie rządy wykorzystały go na zakup szczepionek zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem.

Minister Zdrowia – mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie dzieci – zdecydował, że BSM zostanie odbudowany.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze