Zaloguj
Reklama

Mniejsza ilość zmarszczek i bardziej jędrna skóra są związane z wcześniejszym rozpoczęciem terapii estrogenowej.

Mniejsza ilość zmarszczek i bardziej jędrna skóra są związane z wcześniejszym rozpoczęciem terapii estrogenowej.
Fot. ojoimages
(5)

Długookresowa hormonalna terapia estrogenowa stosowana we wczesnym okresie menopauzy jest powiązana z występowaniem mniejszej ilości zmarszczek oraz mniejszą sztywnością skóry u kobiet po menopauzie - donoszą naukowcy z Yale School of Medicine w ostatnim numerze czasopisma Fertility and Sterility.

Reklama

„Wspomniane korzyści zaobserwowano w grupie kobiet konsekwentnie stosujących hormonalna terapię i będących przynajmniej 5 lat w okresie menopauzy.”- twierdzi dr S. Taylor z Katedry Endokrynologii Reprodukcyjnej i Niepłodności wydziału położnictwa, ginekologii i nauk reprodukcyjnych  Yale School of  Medicine.

„Nie uważamy, iż hormonalna terapia spowoduje zniknięcie zmarszczek, które już istnieją lecz wyniki naszych badań wskazują, iż hormonalna terapia może im zapobiegać. Hormonalna terapia sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne a skóra zachowuje dłużej swoją elastyczność”- dodaje Taylor.

Taylor wraz ze swoim zespołem badawczym porównał 11 kobiet nie stosujących hormonalnej terapii z 9 pacjentkami długo stosującymi taką terapię. Do uwzględnionych zmiennych demograficznych zaliczono: wiek, rasę, ekspozycję na słonce, stosowane filtry przeciwsłoneczne, palenie papierosów oraz typ karnacji. Autorzy pracy dokonali wizualnej oceny ilości zmarszczek w 11 obszarach twarzy. Do oceny ilości i nasilenia zmarszczek poproszono chirurga plastycznego. Chirurg ten nie został poinformowany, która z kobiet stosowała hormonalną terapię. Oceny zmarszczek dokonano przy zastosowaniu skali Lemperle. Grupa badawcza przeprowadziła również pomiary elastyczności skóry przy użyciu durometru. Stwierdzono, iż sztywność skóry w okolicach policzków (1.1 vs 2.7) i czoła (20 vs 29) była znacznie niższa w grupie kobiet stosujących hormonalna terapię w porównaniu do kobiet jej niestosujących. Przeciętne wyniki dotyczące ilości zmarszczek były niższe w grupie stosującej terapię ( 1.5) w porównaniu do grupy bez terapii (2.2).

Doktor Taylor uważa, iż to, co się dzieje w skórze może być odzwierciedleniem funkcjonowania innych organów takich jak np. serca czy też zmian w kościach, które to mogą również czerpać korzyści ze stosowania terapii hormonalnej. Uzyskane wyniki sugerują, iż hormonalna terapia pozwala na utrzymanie młodszego i zdrowszego wyglądu skóry oraz może mieć korzyści kosmetyczne, jeśli zacznie się ja stosować we wczesnym okresie. Hormony zdają się utrzymywać skórę w zdrowszej kondycji, ale nie mogą cofnąć zaistniałych już zmian i uszkodzeń skóry.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Yale University

Reklama
(5)
Komentarze