Zaloguj
Reklama

Możliwe powiązania menopauzy z zespołem suchego oka.

Autorzy: Versura P et al.
Możliwe powiązania menopauzy z zespołem suchego oka.
Fot. ojoimages
(0)

Stężenia hormonów, zwłaszcza hormonów płciowych, odgrywają ważną rolę w homeostazie i funkcjonowaniu powierzchni gałki ocznej.

Reklama

Powierzchnia gałki ocznej jest zintegrowaną jednostką i nawet niewielka dysfunkcja powoduje niestabilność i zaburzenia funkcjonowania aparatu łzowego, a to prowadzi do wystąpienia zespołu suchego oka - chronicznego stanu zapalnego, który wykazuje tendencje do nasilania się wraz z wiekiem osoby i częściej dotyczy kobiet.

W grupie kobiet po menopauzie zmiany hormonalne łącznie z procesem starzenia się wpływają na patogenezę suchego oka, ale nadal pozostaje kontrowersyjna kwestia wpływu niedoboru lub braku równowagi estrogenów lub androgenów na uszkodzenie funkcji powierzchni gałki ocznej.

Inną problematyczną kwestią jest skuteczność zastępczej terapii hormonalnej w leczeniu objawów suchego oka oraz przywrócenia prawidłowego funkcjonowania aparatu łzowego. Leczenie suchego oka zazwyczaj polega na miejscowym podawaniu substytutów łez.

Krople do oczu, skład których oparty jest na estrogenach lub androgenach, stanowią obiecującą nowatorską metodę leczenia mającą racjonalne podstawy naukowe.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Gynecol-Endocrinol. 2005 May; 20(5): 289-98

Reklama
(0)
Komentarze