Zaloguj
Reklama

Nie zawsze karmienie piersią jest możliwe – dlaczego tak się dzieje?

Karmienie piersią
Fot. Panthermedia
Karmienie piersią
(0)

Problemy laktacyjne nie są rzadkością w początkowym okresie po narodzinach dziecka. Jest to trudny czas i dla matki, i dla dziecka, gdyż oboje muszą dostosować się do sytuacji oraz nauczyć wielu rzeczy. Zaburzenia karmienia piersią mogą mieć bardzo wiele przyczyn leżących zarówno po stronie matki, jak i po stronie dziecka.

Reklama

Czas tuż po narodzinach dziecka jest okresem niezwykle trudnym dla świeżo upieczonej mamy – zmieniają się bowiem wobec kobiety wymagania, a okoliczności wymuszają nauczenie się wielu czynności. W zdecydowanej większości matki kierowane są dużą motywacją, a w toku upływu czasu gesty i zachowania dziecka stają się dla niej bardziej zrozumiałe. Dla noworodka czas ten również stanowi wyzwanie – musi się on nauczyć wielu czynności, ale przede wszystkim prawidłowego chwytania sutka oraz pobierania pokarmu od matki. Sam proces uczenia się nie jest wolny od błędów, które to z kolei wpływają na jakość oraz długość karmienia naturalnego [1].

Trudności laktacyjne

Bolesność i/ lub uszkodzenie brodawek sutkowych, pojawiające się w pierwszych dniach życia dziecka, bywa związane z uszkodzeniem mechanicznym w czasie karmienia, ale także może być efektem działania hormonów.

Zaburzenia laktacyjne związane z pozornym niedoborem pokarmu zasługują również na zwrócenie uwagi, gdyż stanowią one problem wynikający z niedostatecznej wiedzy matki na temat procesu karmienia piersią i laktacją.

Faktyczny, rzeczywisty niedobór pokarmu u matki może wynikać z nieprawidłowej techniki karmienia, dopajania czy dokarmiania dziecka lub też może świadczyć o nieprawidłowościach funkcji ssania u dziecka. Inną przyczyną mogą być także zbyt rzadkie lub zbyt krótkie karmienia [1].

Dodatkowo znaczącym problemem jest ból piersi – stanowi on jedno z większych wyzwań. Pierwsze 6 tygodni jest okresem, kiedy mleko wpływa bardzo gwałtownie do przewodów mlekowych, co może stanowić przyczynę bólu piersi w tym okresie. Z innej strony: ból, bywa, jest spowodowany obrzękiem, który z kolei może wynikać z zahamowania lub zwolnionego przepływu pokarmu przez przewody mleczne [2].

Matka

Wśród innych czynników mających wpływ na zaburzenia laktacji znajdują się te występujące po stronie matki, takie jak przewlekły stres, zmęczenie, otyłość, przebyte zabiegi chirurgiczne, zaburzenia hormonalne, palenie papierosów, niektóre leki zażywane przez matkę [1].

Dziecko

Po stronie noworodka również można lokalizować przyczyny zaburzeń laktacji. Wśród nich wymienia się przedwczesne narodziny, intubacja, przejście żółtaczki, hipoglikemia czy wszelkiego rodzaju zakażenia, jakie przechodzi dziecko [1].

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] G. Gebuza, K. Jaworska, M. Kaźmierczak, E. Mieczkowska, M. Gierszewska: Najczęściej występujące problemy laktacyjne w okresie poporodowym. „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 2016, nr 2(47), s. 148-149.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze