Zaloguj
Reklama

Nowa, bezpieczniejsza procedura wykrywania anemii płodu.

Autorzy: Dr. Seaward et al.
Nowa, bezpieczniejsza procedura wykrywania anemii płodu.
Fot. Pantherstock
(0)

Według wyników nowej pracy mającej się ukazać w New England Journal of Medicine, możliwe jest zastosowanie nowatorskiej, nieinwazyjnej procedury wykorzystującej ultradźwięki do wykrywania anemii u płodów w przypadkach ciąż z grupy wysokiego ryzyka.

Reklama

Wyniki badań jasno ukazują, iż ta nowa procedura - ultrasonografia dopplerowska - umożliwia przeprowadzenie bezpiecznej i nieinwazyjnej metody wykrywania anemii płodu. Metoda ta jest dużo mniej traumatycznym przeżyciem dla matki i dla samego płodu w porównaniu do tradycyjnych badań.”- twierdzi Dr Seaward, współprowadzący badania- „Mamy nadzieję, iż ośrodki zajmujące się ciążami z grupy wysokiego ryzyka chętnie zapoznają się z nowa procedurą i zaadoptują ją w swojej praktyce.”

 

Anemia pojawia się w momencie, kiedy zbyt mała ilość czerwonych krwinek jest obecna w krwiobiegu płodu, co powoduje, iż niedostateczne ilości tlenu są dostarczane do tkanek i organów. Anemia najczęściej pojawia się u płodów Rh dodatnich matek Rh ujemnych. Podczas ciąży, układ odpornościowy matki może wytwarzać przeciwciała atakujące krwinki płodu, a to może prowadzić do wystąpienia ciężkich powikłań łącznie z poronieniem, anemią płodu, niewydolnością serca płodu oraz ciężką żółtaczką w okresie noworodkowym.

Naukowcy zbadali 187 ciężarnych pacjentek, u których wykryto konflikt serologiczny, będący jednym z czynników powodujących anemię płodu. Dr Seaward przeprowadzał swoje badania we współpracy z Dr Oepkes z Leiden univecsity medical Centre (Holandia). Jest on zdania, iż prace te doprowadzą do znacznej zmiany w praktyce lekarskiej. Nowa procedura pozwoli lekarzowi odpowiednio i dokładnie śledzić płody z ryzykiem wystąpienia anemii przy wykorzystaniu jedynie ultrasonografii Dopplerowskiej. Nowatorskie badanie jest zarówno skuteczne w przypadku matek z konfliktem serologicznym jak również tych, u których może wystąpić anemia płodu będąca wynikiem wpływu innych czynników.

„Tradycyjne metody badania anemii płodu dotyczyły procedury nakłucia jaja płodowego i pępowiny, gdzie wprowadza się igłę do jamy owodni pod kontrolą USG. Metoda ta jest inwazyjna i uciążliwa dla matki, ponadto niesie ze sobą ryzyko poronienia jak również pogorszenia stanu płodu”- tłumaczy Dr Seaward. „Metoda ultrasonografii Dopplerowskiej nie powoduje żadnego ryzyka dla płodu, bo wykorzystuje tylko ultradźwięki.”

W Kanadzie, około 1% kobiet z Rh ujemnym przechodzi ciąże z ryzykiem wystąpienia anemii płodu, a 1 na 200 kobiet diagnozowanych przy pomocy kordocentezy traci ciążę. Ultrasonografia Dopplerowska pozwala na uniknięcie procedury nakłuwania błon płodowych w przypadkach matek z grupy najwyższego ryzyka oraz skutecznie zmniejsza możliwość utraty płodu w wyniku poronienia.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • University of Toronto

Reklama
(0)
Komentarze