Zaloguj
Reklama

Nowa procedura pozwalająca kobietom na zamrożenie komórek jajowych.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Nowa procedura pozwalająca kobietom na zamrożenie komórek jajowych.
Fot. Pantherstock
(0)

Styczeń, 2006- naukowcy z the Yale Fertility Center oferują najnowocześniejszą procedurę związaną z leczeniem niepłodności pod nazwą kriokonserwacji oocytów. Procedura ta umożliwia pacjentkom zamrożenie komórek jajowych i wykorzystanie ich w późniejszym okresie do zapłodnienia.

Reklama

Pasquale Patrizio (Włochy), profesor  Katedry Położnictwa i Ginekologii i Nauk Reprodukcyjnych i dyrektor the Yale Fertility Center, zajmuje się wdrażaniem tej metody wraz z innymi ekspertami od kriokonserwacji oocytów. Współpraca ich dotyczy także badań nad sposobami polepszenia skuteczności proponowanej technologii.

Kriokonserwacja oocytów szczególnie dotyczy trzech grup kobiet: pacjentek z zdiagnozowanym nowotworem przed rozpoczęciem  chemio- lub radioterapii toksycznej dla oocytów; pacjentek będących w trakcie terapii związanej z technikami wspomaganego rozrodu, które z różnych powodów nie biorą pod uwagę zamrażania embrionów oraz kobiet bez partnera a chcących zachować możliwość posiadania potomstwa w przyszłości.

Przygotowania do kriokonserwacji oocytów obejmują liczne konsultacje lekarskie, ocena wskazań dotyczących stosowania leków wspomagających płodność, których zadaniem jest zwiększenie ilości produkowanych naturalnie komórek jajowych. Każda pacjentka jest pod ciągłą obserwacją podczas okresu przygotowywania w warunkach ambulatoryjnych.

Dr Patrizio twierdzi, iż obecnie ogólny współczynnik skuteczności takich procedur związany jest z dwoma lub trzema ciążami na 100 przechowywanych komórek jajowych. W porównaniu do konwencjonalnej metody zapłodnienia in vitro wykorzystującej niezamrożone komórki jajowe ilość uzyskiwanych ciąż wynosi 8-9 na każde 100 komórek jajowych. Wskaźniki te wydają się być niskie ale dzięki nowej technice będącej na razie w fazie badań  eksperymentalnych, wartości ich mogą w przyszłości ulec podwyższeniu.

Wskaźniki efektywności również zależą od wieku pacjentki – w przypadku pobrania komórek jajowych od kobiet przed 35 rokiem życia jest większa szansa na osiągnięcie ciąży.

W przypadku pacjentek z nowotworami zespół badawczy planuje współpracę z onkologami w celu opracowania postępowania pozwalającego zachować możliwość zajścia w ciążę u młodych pacjentek z rakiem.

„Tak jak w przypadku początków zapłodnienia in vitro, proponowana przez nas technika  nadal jest rozwijana i doskonalona”- donosi Dr Partizio. „ Kriokonserwacja embrionów jako metoda alternatywna w stosunku do kriokonserwacji oocytów daje wyższe wskaźniki skuteczności ale dla wielu kobiet nie jest opcją braną pod uwagę.”

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Yale University, Prof. Pasquale Patrizio

Reklama
(0)
Komentarze