Zaloguj
Reklama

Nowości antykoncepcji hormonalnej.

Autorzy: Dr n. med. Przemysław Binkiewicz
Laboratorium
Fot. ojoimages
Laboratorium
(0)

Omówiono nowości antykoncepcji hormonalnej takie jak dostępne już w Polsce plastry antykoncepcyjne, a także iniekcje domięśniowe preparatów do stosowania raz w miesiącu oraz stosowane w Stanach Zjednoczonych krążki hormonalne stosowane dopochwowo.

Reklama

W najbliższym czasie na naszym rynku dostępne będą obecnej już w Stanach Zjednoczonych oraz niektórych krajach Europy nowe hormonalne środki antykoncepcyjne – iniekcje antykoncepcyjne do podawania jeden raz w miesiącu oraz krążki dopochwowe zawierające hormony. Plastry antykoncepcyjne są już dostępne w Polsce pod nazwą Evra. Ten nowoczesny środek zawiera w swoim składzie dwa hormony: etynyloestradiol i norelgestromin (będący pochodną innego syntetycznego hormonu wchodzącego w skład tabletek antykoncepcyjnych Cilest).

Hormony te, dzięki unikatowej konstrukcji plastra, przenikając przez skórę trafiają do organizmu pacjentki i działają analogicznie do dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych hamując owulację i utrudniając przenikanie plemników przez śluz szyjkowy. Kobieta, która decyduje się na taką antykoncepcję nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek, a plastry przykleja się jeden raz w tygodniu na skórze w dolnej części brzucha, na pośladkach lub na klatce piersiowej, można je nawet przyklejać na skórze ramion. Plastry należy stosować przez trzy kolejne tygodnie, a po tym okresie następuje jeden tydzień, wolny od plastrów, w tym czasie występuje krwawienie. Po tygodniowej przerwie, pacjentka powinna, od nowa zacząć cotygodniowe przyklejanie kolejnych plastrów. Zarówno skuteczność jak i przeciwwskazania do stosowania tej nowej metody zapobiegania ciąży, są identyczne jak przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

 

 

Za oceanem dostępne są już także krążki dopochwowe o nazwie NuvaRing, z których uwalniają się hormony. Krążek taki, jest zakładany do pochwy na trzy tygodnie. Hormony zawarte w krążku działają antyowulacyjnie, a ich konstrukcja zapobiega wypadaniu z pochwy, krążki nie zaburzają też komfortu współżycia. Po trzech tygodniach stosowania, krążek usuwa się z pochwy, a kilka dni potem występuje krwawienie. Jeżeli kobieta chce nadal kontynuować tę metodę zapobiegania ciąży, to po tygodniu zakłada następny krążek.

Choć iniekcje antykoncepcyjne nie są absolutną nowością na rynku środków antykoncecpyjnych, jednak nowa ich forma, pod nazwą Lunelle w odróżnieniu od podawanych co trzy miesiące iniekcji Depo-Provera, przeznaczona jest do podawania co miesiąc. Dzięki tej nowej metodzie pacjentki będą miały skuteczną antykoncepcję przy zachowaniu dobrej kontroli cyklu miesięcznego.

 

 

Problematyka zapobiegania niepożądanej ciąży budzi zainteresowanie u większości osób w naszym kraju. Niestety, nie można nas zaliczyć do społeczeństw, które są dobrze poinformowane o możliwościach stosowania skutecznej i bezpiecznej antykoncepcji. Świadczyć o tym może zarówno stosunkowo mała liczba osób korzystających z nowoczesnych i skutecznych metod antykoncepcyjnych jak i fakt, ciągle jeszcze zbyt dużej liczby niepożądanych ciąż (według Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Polsce wykonuje się rocznie znacznie ponad 50 tysięcy nielegalnych zabiegów przerywania ciąży, liczba ta może być jednak znacznie większa ). Można sądzić, że jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest również fakt zbyt małego wyboru form skutecznej i bezpiecznej antykoncepcji oraz zbyt mała ilość szeroko dostępnych i wiarygodnych informacji na ten temat. Sytuację niewątpliwie poprawi coraz bardziej powszechny dostęp do internetu i coraz większa ilość informacji na temat antykoncepcji i planowania rodziny dostępnych w sieci.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • zdjęcia: ojoimages

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze