Zaloguj
Reklama

Nowy nisko-dawkowy doustny środek antykoncepcyjny dostępny w Kanadzie.

Nowy nisko-dawkowy doustny środek antykoncepcyjny dostępny w Kanadzie.
Fot. Pantherstock
(0)

Krwawienia międzymiesiączkowe nadal stanowią główną przyczynę przerwania lub też zmiany dotychczas stosowanej doustnej antykoncepcji (OC).

Reklama

Na rynku kanadyjskim pojawił się nowy doustny środek antykoncepcyjny dla kobiet o nazwie Linessa (tabletki zawierające dezogestrel i etynyloestradiol-EE). Jest to nisko-dawkowy OC, skuteczny w 99 % i zapewniający doskonałą kontrolę cyklu.

„Nieregularne krwawienia lub krwawienia międzymięsiączkowe mogą przyczyniać się do wzrostu zaniepokojenia kobiet, co do skuteczności danego OC, ponadto nieoczekiwane krwawienie może często być uciążliwe i kłopotliwe.” mówi dr Nancy Durand - ginekolog w Sunnybrook Health Scence Centra w Toronto.

„Wielu lekarzy traktuje krwawienia międzymiesiączkowe jako często występujący efekt uboczny hormonalnej antykoncepcji i doradza swoim pacjentkom odczekanie 6 miesięcy zanim podejmą decyzje o rozpoczęciu innej metody antykoncepcji. A to często jest opcją nie do przyjęcia dla danej pacjentki”- dodaje dr Durand.

Krwawienia międzymiesiączkowe definiowane są jako nieoczekiwane krwawienia lub plamienia, jakich doświadcza kobieta stosująca OC. Najczęściej pojawiają się po upływie okresu 3 miesięcy od rozpoczęcia stosowania nowego środka.

W badaniach klinicznych tylko £ 11% kobiet stosujących środek Linessa odnotowało występowanie krwawień międzymiesiączkowych po upływie okresu 6 miesięcy od rozpoczęcia stosowania. Dr Durand twierdzi, iż zgodnie z wytycznymi SOGC dotyczącymi środków antykoncepcyjnych z roku 2004 „jest to znacząco mniejszy procent w porównaniu do innych nisko-dawkowych środków OC, dla których procent występowania krwawień międzymiesiączkowych znajduje się w przedziale od 10 do 30”. Należy również dodać, iż w grupie kobiet stosujących środek Linessa tylko mniej niż 1% pacjentek zrezygnowało z jego stosowania podając jako powód występowanie krwawień międzymiesiączkowych.

„Kobiety powinny mieć możliwość wyboru najodpowiedniejszego dla każdej z nich środka OC, dopasowanego do ich stylu życia i niepowodującego niepokojących efektów ubocznych. Ponadto, kontrola cyklu powinna być brana pod uwagę przy wyborze danego środka OC, a taką właśnie bardzo precyzyjną kontrolę oferuje Linessa równocześnie zmniejszając ryzyko występowania krwawień międzymiesiączkowych i ograniczając do minimum zmiany masy ciała”- dodaje dr Durand.

Linessa jest środkiem antykoncepcyjnym nisko-dawkowym (25 mikrogramów EE) i ma stanowić połączenie doskonałej kontroli cyklu, profilu tolerancji i skuteczności.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • news from TORONTO, CANADA -- June 15, 2006

Reklama
(0)
Komentarze