Zaloguj
Reklama

Obrzęki stóp w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

Ciąża
Fot. medforum
Ciąża
(0)

Obrzęki stóp to zjawisko, z którym zmaga się bardzo duża ilość ciężarnych kobiet. Zasadniczo problem ten zazwyczaj nie musi stanowić powodu do niepokoju, zdarzają się jednak sytuacje, gdzie spodziewająca się dziecka pacjentka powinna pilnie skonsultować się z lekarzem. O jakich sytuacjach mowa i dlaczego kobiety będące w ciąży są predysponowane do występowania obrzęków kończyn dolnych?

Reklama

Ciąża to stan, w którym funkcjonowanie kobiecego organizmu ulega bardzo różnym zmianom, których skutkiem bywają różne dolegliwości, takie jak np. zwiększona częstość oddawania moczu. U kobiet spodziewających się dziecka występować może również i obrzęk stóp. Najczęściej problem pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, kiedy macica wraz z płodem mają już znaczne rozmiary i uciskają na naczynia żylne w obrębie kończyn dolnych. Dochodzić wtedy może również i do spowolnienia krążenia krwi, co również sprzyjać może obrzękom stóp w ciąży.

Symetryczne, powoli narastające obrzęki kończyn dolnych w ciąży nie muszą stanowić powodu do niepokoju. Wtedy jednak, gdy u ciężarnej opuchlizna bardzo szybka się powiększa, a do tego jest ona niesymetryczna i pacjentka doświadcza innych jeszcze dolegliwości (np. bólu nóg), konieczna jest już pilna konsultacja z lekarzem – przyczyną niepokojących objawów może być bowiem m.in. stan przedrzucawkowy lub zakrzepica żył głębokich.

Większość kobiet doświadcza niegroźnych obrzęków stóp w ciąży – jak sobie z nimi radzić? Pomocne bywają naprawdę proste metody – ciężarne mogą poczuć ulgę już dzięki temu, że będą one leżały z nieco uniesionymi nogami. Pacjentki mające tendencję do obrzęków powinny unikać długiego stania w jednym miejscu, korzyści dla nich przynieść może również regularne uprawianie sportu – dzięki nawet całkowicie zwyczajnym, spokojnym spacerom dochodzić może do pobudzenia krążenia krwi, skutkującego zmniejszeniem nasilenia opuchlizny w obrębie kończyn dolnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze