Zaloguj
Reklama

Ocena terapii chirurgicznych niezłośliwych chorób ginekologicznych.

Autorzy: Richard Owusu-Ansah
Ocena terapii chirurgicznych niezłośliwych chorób ginekologicznych.
Fot. Pantherstock
(0)

Praca podsumowuje dyskusje na temat terapii chirurgicznych niezłośliwych chorób ginekologicznych.

Reklama

W dyskusji skupiono się na trzech jednostkach chorobowych – krwotoczne miesiączki, endometrioza i łagodne guzy jajników. Osobno omówiono różne techniki chirurgiczne histerektomii w przypadkach obfitych krwawień miesiączkowych spowodowanych nieprawidłowym krwawieniem macicznym oraz zmianami w miednicy, takich jak mięśniaki i łagodne zmiany w obrębie przydatków.

Obecnie stosuje się cztery rodzaje zabiegów mające na celu destrukcję endometrium (ablacja laserowa endometrium, przezszyjkowa elektroresekcja endometrium, waporyzacja endometrium i elektrokoagulacja endometrium z użyciem elektrody kulkowej). Różnią się one pod względem skuteczności klinicznej i zadowolenia pacjentki.

Obecnie trwają prace nad opracowywaniem technik destrukcji endometrium nowej generacji. Najnowsze doniesienia wskazują, iż w przypadkach leczenia krwotoków miesiączkowych, bipolarna ablacja prądem częstotliwości radiowej jest skuteczniejsza niż ablacja endometrium z użyciem balonów termalnych.

Zabiegi destrukcji endometrium nowej generacji są tak samo skuteczne jak techniki pierwszej generacji, są prostsze w wykonaniu oraz mogą być przeprowadzane przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Histeroskopowa ablacja endometrium stanowi alternatywę w stosunku do histerektomii i z wielu powodów powinno się ją zlecać pacjentkom z krwawieniami miesiączkowymi np. wysokiego wskaźnika skuteczności, krótszego czasu operacji, krótszego okresu hospitalizacji, szybszego powrotu do zdrowia i zmniejszonego ryzyka powikłań pooperacyjnych. Histerektomia jest alternatywą dla kobiet z nieustępującymi krwawieniami miesiączkowymi pomimo wielokrotnych zabiegów ablacji endometrium oraz dla pacjentek, które nie chcą już miesiączkować.

Ponadto terapia laparoskopowa/histeroskopowa w stosunku do laparotomii powoduje mniejsze bóle pooperacyjne i zapewnia krótszy pobyt w szpitalu jak również jest mniej kosztowna.

Uwzględniając kwestie chirurgiczne związane z wykonaniem histerektomii w przypadkach krwawień miesiączkowych i łagodnych zmian w obrębie miednicy powinno się częściej przeprowadzać zabieg histerektomii pochwowej w porównaniu do zabiegu laparoskopowego. Natomiast w przypadkach, kiedy nie jest możliwe wykonanie pochwowej histerektomii wtedy, można zastosować histerektomię laparoskopową.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology, Volume 20, Issue 6, December 2006, Pages 841-879

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze