Zaloguj
Reklama

Od 1 listopada zmiany w określaniu płci w Niemczech

Spotkanie, rozmowa
Fot. ojoimages
Spotkanie, rozmowa
(5)

Od 1 listopada w Niemczech w metryce urodzenia będzie można zostawić puste miejsce.

Reklama

Ustawa, która wejdzie w życie 1 listopada 2013 roku ma fundamentalne znaczenie społeczne. Pozostawienie pustej rubryki, oznacza uznanie od strony prawnej ludzi, którym nie można przyporządkować ani płci męskiej ani żeńskiej.

Takie regulacje wprowadzone zostały juz w Australii oraz krajach islamskich takich jak Afganistan, Nepal czy Pakistan. Związane jest to z Koranem, który wspomina i uznaje obojnactwo.

Nowe prawo oznaczać będzie w praktyce, że w przypadku zaistnienia wątpliwości dzieciom po urodzeniu nie trzeba będzie na siłę przypisywać żadnej płci.

Do tej pory łamane było prawo człowieka i prawo do samostanowienia. Nowa regulacja jest nadzieją na ukazanie problemu jakim jest samostanowienie, przede wszystkim u dzieci i młodzieży.

Można przypuszczać, że ustawa będzie dotyczyć od 8 tys. do 80 tys. osób.

Młodzi ludzie po osiągnięciu dorosłości będą mogli sami zdecydować, czy chcą poddać się operacji, określającej ich płeć, czy pozostaną przy statusie nieokreślenia.

Większość dorosłych hermafrodytów ukierunkowało się hormonalnie lub operacyjnie. Lecz niewielu czuje się dobrze "w swojej skórze".

W Polsce dotychczas nie ma regulacji związanych z przypisywaniem płci. Rodzice dzieci-obojnaków są zmuszeni wybrać płeć lub podjąć decyzję o operacji. Wiele decyzji o zmianie płci podejmowanych jest w dorosłym życiu.

Mająca ukazać się w listopadzie ustawa jest krokiem w kierunku ukazania problemu obojnactwa. Dopiero za kilka lat będzie można ocenić czy faktycznie była respektowana i czy coś się zmieniło, czy może zmiany dokonały się tylko na papierze. Temat obojnactwa jest kontrowersyjny, dlatego w Polsce na razie nie można liczyć na podobne rozwiązania.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze