Zaloguj
Reklama

Pacjentki wracają do hormonalnej terapii zastępczej.

Pacjentki wracają do hormonalnej terapii zastępczej.
Fot. Pantherstock
(1)

Wiele kobiet zrezygnowało ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), po tym jak pojawiły się doniesienia o zwiększonym zagrożeniu rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów, u pacjentek przyjmujących te leki.

Reklama

Wiele kobiet zrezygnowało ze stosowania hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), po tym jak pojawiły się doniesienia o zwiększonym zagrożeniu rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów, u pacjentek przyjmujących te leki. Jednak obecnie jedna czwarta Amerykanek, które uprzednio zrezygnowały z leczenia, decyduje się ponownie rozpocząć terapię. W większości są to pacjentki, u których objawy menopauzy są wyjątkowo mocno wyrażone. Głównie dotyczy to nasilonych uderzeń gorąca, którym można zapobiec, stosując małe dawki leków przez krótki okres czasu.

Niestety środki roślinne, z którymi wiązano liczne nadzieje, nie okazały się być wystarczająco skuteczne w łagodzeniu objawów menopauzy

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie) oraz dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Reuters

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(1)
Komentarze