Padaczka, fenobarbital, ciąża, skutki uboczne

Przyjmowanie fenobarbitalu nie wiąże się ze znaczącym ryzykiem skutków ubocznych, ale jego odstawienie może być niebezpieczne.
Fenobarbital jest cennym lekiem przeciwpadaczkowym, jednak z jego przyjmowaniem związane jest wiele niekorzystnych skutków ubocznych, takich jak: niewydolność serca, zaparcie, niedobór witaminy K, zaburzenia świadomości, stany podniecenia czy spowolnione lub dziwaczne reakcje psychologiczne na bodźce. Ling-Li Zhang z Chińskiego Centrum Cochrane i Chińskiego Centrum Medyny Opartej na Dowodach razem ze współpracownikami przeprowadzili niedawno przegląd literatury naukowej odnoszącej się do tych zagadnień.
Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Epileptic Disorders” z 15 sierpnia, analiza zawartych w nich danych była utrudniona przez różne metody badań oraz odmienne definicje poszczególnych skutków ubocznych i metod zbierania danych przyjęte przez różne grupy naukowców. Pomimo tych trudności zespół Zhanga doszedł do wniosku, że nie ma wystarczających powodów, by uznać, że stosowanie fenobarbitalu wiąże się z podwyższonym ryzykiem skutków ubocznych.
Z drugiej strony zaprzestanie przyjmowania tego leku stwarza wyższe zagrożenie ujawnieniem się niekorzystnych następstw niż odstawienie karbamezapiny, kwasu walproinowego czy fenytoiny. Autorzy omawianego artykułu zalecają też, by lekarze wnikliwie przeanalizowali bilans korzyści i niekorzystnych skutków ubocznych stosowania fenobarbitalu przez kobiety w ciąży.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- PubMed, PMID: 21926048
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Inne i nie określone oznaki i objawy chorobowe dotyczące funkcji poznawania i świadomości
- Majaczenie nie wywołane alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi
- Niedobór innych określonych elementów pokarmowych
- Padaczka
- Stan padaczkowy
- Stan płodu i noworodka spowodowany szkodliwymi czynnikami przenoszonymi za pośrednictwem łożyska lub pokarmu matki
- Zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)
- Zaparcie
Kategorie ATC:
- Leki działające na układ renina-angiotensyna
- Leki moczopędne
- Leki przeciwdrgawkowe
- Leki przeczyszczające
- Leki β-adrenolityczne
- Nitraty
- Pochodne hydrazynoftalazyny
- Preparaty proste zawierające inne witaminy
- Preparaty złożone zawierające witaminy i składniki mineralne