Zaloguj
Reklama

Padaczka, leki przeciwdrgawkowe, ciąża

Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(5)

Przyszłe mamy z padaczką wymagają szczególnej opieki medycznej.

Reklama

Zażywanie leków przeciwdrgawkowych w czasie ciąży wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych u matki i dziecka. Ingrid Borthen ze Szpitala Uniwersyteckiego Haukelanda w Bergen (Norwegia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem kilkuset takich pacjentek i takiej samej liczby zdrowych kobiet spodziewających się potomka.

Jak podano w internetowym numerze czasopisma ” BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology” z 11 maja, stosowanie leków przeciwdrgawkowych wiązało się z podwyższonym ryzykiem ciężkiego stanu przedrzucawkowego, krwawienia w pierwszym okresie ciąży, konieczności zastosowania indukcji porodu (sztucznego wywołania macicy w celu przyspieszenia porodu) i cesarskiego cięcia. Prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych było również większe. W przypadku kobiet nieprzyjmujących leków przeciwko padaczce częstsze były przedwczesne porody i konieczność użycia kleszczy położniczych.

Różnice pomiędzy pacjentkami stosującymi lekarstwa przeciwdrgawkowe i zdrowymi ciężarnymi nie wynikały z częstotliwości ataków, przyjmowanych dawek farmaceutyków, ewentualnej otyłości i niedoboru kwasu foliowego. Wyniki te wskazują, że kobiety w ciąży chore na padaczkę wymagają szczególnej, specjalistycznej opieki.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze