Zaloguj
Reklama

Pierwsza antykoncepcyjna konsultacja ginekologiczna – czy udzielamy wystarczających informacji?

Autorzy: Peremans L et al.
Pierwsza antykoncepcyjna konsultacja ginekologiczna – czy udzielamy wystarczających informacji?
Fot. Pantherstock
(5)

W pracy tej oceniano czy lekarze udzielają wystarczających informacji pacjentkom podczas pierwszej konsultacji ginekologicznej dotyczącej antykoncepcji.

Reklama

W badaniu oceniano jakość konsultacji i zadowolenie pacjentek z uzyskanych informacji oraz podejścia lekarza. W badaniu udział wzięło 30 lekarzy, a do każdego na konsultację przyszło od 1 do 3 pacjentek. Pacjentki oceniały przede wszystkim warunki, w jakich odbywała się konsultacja, czas jej trwania, formę przedstawienia wszystkich dostępnych opcji zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Z zebranych informacji wynika, że lekarze rzadko oceniali wiedzę antykoncepcyjną pacjentek oraz że zbierany wywiad ginekologiczny był niekompletny. Żaden z ginekologów nie zebrał dokładnego wywiadu osobistego celem wykluczenia ciąży. Wszystkie pacjentki twierdzą, iż uzyskały kompletne i wystarczające informacje na temat prawidłowego zażywania tabletek antykoncepcyjnych, lecz mało było informacji dotyczących interakcji tabletek z innymi lekami. Pomimo tego, że wszystkie pacjentki były usatysfakcjonowane z konsultacji, powinno być to motywacją dla wszystkich lekarzy, nie tylko ginekologów, aby polepszyć jakość konsultacji oraz dostępność informacji dla pacjentów.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Contraception. 2005 Jun; 71(6): 421-5

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze