Zaloguj
Reklama

Pierwsze zbliżenie po porodzie – co należy wiedzieć?

Para w łóżku
Fot. panthermedia
Para w łóżku
(0)

Pierwszy stosunek po porodzie stanowi wyzwanie, zwłaszcza dla kobiety. To jej ciało daje sygnały, czy jest gotowa, by podjąć ponownie współżycie z partnerem, czy moment ten należy jeszcze odsunąć w czasie. Wiele czynników związanych zarówno z naturalnym procesem gojenia się tkanek, jak i poziomem hormonów ma wpływ na określenie momentu rozpoczęcia ponownego współżycia.

Reklama

Zarówno poczęcie dziecka, jak i poród stanowią dla kobiety bardzo istotne zdarzenia, można mówić nawet o przełomie głównie ze względu na zmianę roli społecznej. Nie tylko jednak  zmienia się tryb życia, ale także zachodzi szereg zmian w sferze intymności w kontaktach z partnerem [1].

Macierzyństwo a seksualność kobiety

Wiele czynników ma wpływ na to, jak kobieta postrzega swoją seksualność, przede wszystkim po porodzie. Zaliczają się do nich więź, jaka jest między nią a jej partnerem, stan zdrowia kobiety, jakość życia seksualnego przed ciążą i porodem, ale także samoocena kobieta oraz jej własne poczucie atrakcyjności. W zasadzie to kobieta decyduje o pierwszym stosunku po porodzie z uwagi na fakt, że gojenie się tkanek oraz poprawa samopoczucia pozwalają na określenie tego momentu [1].

Zmniejszony popęd płciowy

Spadek popędu seksualnego związany jest ze stężeniem hormonów w ciele kobiety karmiącej – podwyższony poziom prolaktyny przyczynia się bowiem do jego zahamowania w okresie karmienia piersią. Jak podkreślają kobiety, orgazmy w trakcie karmienia piersią są mniej satysfakcjonujące, a ich intensywność się zwiększa po okresie karmienia [1].

Gotowość do współżycia

Jak pokazują wyniki badań, zainteresowanie współżyciem z partnerem pojawia się zdecydowanie wcześniej niż faktyczne odbycie stosunku. Zgodnie z wynikami badań jedna trzeci kobiet odbyła stosunek seksualny ze swoim partnerem sześć tygodni po porodzie, a reszta deklarowała ten moment na okres do 3 miesięcy po porodzie. Sposób, w jaki kobieta rodziła – siłami natury czy cięciem cesarskim – również jest znaczący. Wyniki badań wykazywały podobne okresy czasu, po jakim został odbyty pierwszy stosunek. Jedynym wyznacznikiem tej granicy staje się więc samopoczucie kobiety po porodzie, czas gojenia się tkanek oraz jej fizyczne funkcjonowanie [1].

Zagrożenia i niepowodzenia

Jak wspominają specjaliści, pierwszy stosunek po porodzie może przynieść w efekcie uszkodzenie tkanek, jeśli penetracja jest zbyt głęboka lub zbyt agresywna. Zdarzają się także niepowodzenia prób podjęcia współżycia, jednak sytuacje tego typu nie powinny stanowić powodu do niepokoju, a jedynie sygnalizować niepełną gotowość do podjęcia współżycia z partnerem [1].

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze