Zaloguj
Reklama

Plemniki pochodzące od palaczy marihuany poruszają się zbyt szybko i przedwcześnie, co przyczynia się do występowania niepłodności.

Plemniki pochodzące od palaczy marihuany poruszają się zbyt szybko i przedwcześnie, co przyczynia się do występowania niepłodności.
Fot. medforum
(3)

Mężczyźni palący często marihuanę wytwarzają znacznie mniej nasienia i częściej wykazuje ono nieprawidłowości, co może wpływać ujemnie na płodność. Przedstawiona praca jest pierwszą tego typu mającą na celu ocenę wpływu marihuany na nasienie i porównującą nasienie palaczy z nasieniem mężczyzn o potwierdzonej płodności.

Reklama

Marihuana, oprócz całej grupy związków aktywnych, zawiera kanabinoid THC (tetrahydrokannabinol) będący główną substancją psychoaktywną. „Aktywne składniki marihuany oddziaływają na nasienie powodując uszkodzenie funkcji płodności"- twierdzi główny autor badania Lani J. Burkman (profesor katedry ginekologii/położnictwa i urologii w UB School of Medicine and Biomedical Science).

„Nie wiemy dokładnie, co powoduje zmiany w jakości nasienia i jego funkcjonowaniu”- mówi Burkman- „ale myślimy, iż może to być jeden z dwóch powodów: THC może powodować nieprawidłowości nasienia lub też mogą tu grać rolę naturalne mechanizmy hamujące. Niezależnie od przyczyny plemniki takich pacjentów poruszają się zbyt szybko i przedwcześnie”.

Burkman już wcześniej współpracowała z innymi naukowcami i jako pierwsza wykazała, iż ludzkie nasienie zawiera receptory kanabinoidowe oraz, że występujący naturalnie kanabinoid, anandamina, która jest odpowiedzialna za aktywację receptorów kanabinoidowych w mózgu i innych organach, również aktywuje receptory w nasieniu. Wskazuje to na istnienie ważnej roli naturalnych kanabinoidów w procesach reprodukcyjnych.

Dalsze badania wykazały, iż ludzkie plemniki narażone na duże stężenia THC wykazują nieprawidłowe zmiany w akrosomie.

W przedstawianym badaniu autorzy zebrali 22 próbki nasienia od palaczy marihuany i poddali je licznym testom. Ochotnicy uczestniczący w badaniu przyznali się do palenia marihuany w ilości około 14 razy w tygodniu, przez okres średnio 5,1 lat. W grupie kontrolnej zebrano 59 pacjentów płodnych, mających już potomstwo, niepalących marihuany. Wszyscy badani nie podejmowali współżycia przez okres 2 dni przed badaniem.

Próbki nasienia z obu grup poddano analizie pod katem objętości próbki, całkowitej ilości plemników w ejakulacie, oraz obliczono odsetek ruchliwych plemników, prędkość poruszania się plemników oraz zbadano ich kształt. Nasienie również zbadano w związku z HA (hiperaktywacją)- specyficznym rodzaju ruchu plemników wymaganym w momencie zbliżania się do komórki jajowej.

Wyniki testów wykazały, iż nasienie palaczy marihuany miało mniejszą objętość i całkowitą ilość plemników w ejakulacie w porównaniu do grupy kontrolnej. Znaczące różnice również dotyczyły HA oraz prędkości płynięcia plemników. To wszystko prowadziło do uszkodzenia płodności i w rezultacie niemożności zapłodnienia komórki jajowej.

Kwestia odzyskania prawidłowej płodności po zaprzestaniu palenia marihuany nie została jeszcze do końca zbadana.

„THC jest magazynowane w organizmie przez długi czas, więc proces oczyszczania może być powolny. Nie możemy powiedzieć, iż wszystko na pewno wróci do normy po zaprzestaniu palenia. Większość mężczyzn mających graniczną (bardzo słabą) płodność często nie są świadomi tego faktu. Ciężko jest określić grupę ryzyka.”

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • University at Buffalo, USA

Reklama
(3)
Komentarze