Zaloguj
Reklama

Poronienia nawracające – konieczność poradnictwa i odpowiedniej diagnostyki.

Autorzy: Horne AW et al.
Poronienia nawracające – konieczność poradnictwa i odpowiedniej diagnostyki.
Fot. ojoimages
(5)

W pracy opisano najczęstsze przyczyny poronień nawracających.

Reklama

Diagnozę poronień nawracających stawiamy, jeżeli co najmniej 3 ciąże ukończyły się poronieniem samoistnym w pierwszym trymestrze. Sytuacja taka dotyka ponad 1 % kobiet zachodzących w ciążę. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się zaburzenia chromosomalne, trombofilię, zaburzenia metaboliczne, przyczyny anatomiczne oraz czynniki immunologiczne. Obecnie jednymi z badań wykonywanych w przypadku poronień nawracających są badania na poziom przeciwciał antykardiolipinowych, którego celem jest wykrycie zespołu antyfosfolipidowego oraz ostrej trombofilii, a także badanie kariotypu obojga partnerów w celu wykrycia zaburzeń chromosomalnych.

W przypadku wykrycia u kobiety zespołu antyfosfolipidowego najpowszechniejszym leczeniem jest podawanie aspiryny oraz drobnocząsteczkowej heparyny. W przypadku zaburzeń chromosomalnych polecane jest poradnictwo genetyczne w klinikach. W każdym przypadku poronień nawracających bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie emocjonalne dla par pragnących potomstwa i zapewnienie, że jest wiele możliwości skutecznego zajścia w ciążę lub adopcji.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • J-Fam-Plann-Reprod-Health-Care. 2005 Apr; 31(2): 103-7

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze