Zaloguj
Reklama

Profilaktyka antyretrowirusowa (ARV)

Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(0)

U kobiety ciężarnej konieczne jest wykonanie badania na obecnośc wirusa HIV. Wynik pozytywny skutkuje skierowaniem do wyznaczonego ośrodka referencyjnego, gdzie zespół specjalistów podejmuje decyzję o rozpoczęciu terapii antyretrowirusowej (ARV).

Reklama

U każdej kobiety ciężarnej konieczne jest wykonanie badania na obecność wirusa HIV. W przypadku wyniku pozytywnego, ciężarna powinna zostać skierowana do wyznaczonego ośrodka referencyjnego, w którym lekarz chorób zakaźnych podejmuje decyzje o podjęciu i rozpoczęciu terapii antyretrowirusowej (ARV) oraz o sposobach jej monitorowania.

Podczas ciąży monitoruje się terapię ARV, głównie poprzez monitorowanie liczby CD4 oraz wiermii (VL) w 12-tygodniwych odstępach. W przypadku, gdy leczenie jest nieskuteczne należy wykonać badanie oporności.

Opieka nad ciężarną zakażoną wirusem HIV oraz sposób stosowania profilaktycznej terapii ARV, powinien być sprawowany przez zespół specjalistów takich jak lekarz ginekolog- położnik oraz lekarz chorób zakaźnych. Oddział, na którym odbędzie się poród, powinien być odpowiednio zabezpieczony w leki, które należy zastosować u matki i u dziecka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Rekomendacje grupy ekspertów powołanych przez PTG w zakresie perinatalnej transmisji HIV”

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze