Zaloguj
Reklama

Prosta metoda skriningowa raka szyjki macicy może przyczynić się do obniżenia ilości przypadków raka szyjki macicy na terenie krajów uboższych.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Prosta metoda skriningowa raka szyjki macicy może przyczynić się do obniżenia ilości przypadków raka szyjki macicy na terenie krajów uboższych.
Fot. ojoimages
(5)

Badanie szyjki macicy z wykorzystaniem kwasu octowego (VIA) jest skuteczną metodą przesiewową w wykrywaniu raka szyjki macicy stosowaną w krajach rozwijających się i może przyczyniać się do obniżenia ilości śmiertelnych przypadków raka szyjki macicy nawet o 35%.

Reklama

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej spotykanych nowotworów wśród kobiet żyjących w krajach rozwijających się. Dr Rengaswamy Sankaranarayanan z International Agency for Research on Cancer, Lyon, Francja przeprowadziła wraz z innymi naukowcami badanie na grupie 49311 kobiet zdrowych będących w wieku 30-59 lat mieszkających na terenie Dindigul, Indie. W grupie tej wykonano test przesiewowy w kierunku raka szyjki macicy u 31343 pacjentek, reszta kobiet stanowiła grupę kontrolną.

Jako test przesiewowy zastosowano badanie VIA - badanie we wziernikach z zastosowaniem lampy halogenowej po aplikacji na szyjkę 4% kwasu octowego.

Obecność zmniejszenia przejrzystości (zbielenia) powierzchni nabłonkowej też zmian przejrzystości w obszarach bliskich granicy nabłonków płaskiego i walcowatego w szyjce macicy była uznawana za pozytywny wynik testu VIA; brak takich zmian był traktowany jako negatywny wynik badania VIA.

Naukowcy stwierdzili, iż 3088 (prawie 10%) kobiet w grupie z badaniem przesiewowym miało pozytywny wynik badania VIA. 3052 z tych pacjentek poddano kolposkopii, a u 2539 pacjentek wykonano biopsję.

1874 kobiety miały przednowotworowe zmiany (72% tych pacjentek poddano leczeniu). W grupie badanej (ilość pacjentek 49311) całkowita ilość wykrytych przypadków raka szyjki macicy wynosiła 164, ilość zgonów z przyczyny raka szyjki macicy miała miejsce w 83 przypadkach. W grupie kontrolnej (30958 kobiet) odnotowano 158 przypadków raka i 92 zgony.

Kobiety w grupie badanej wykazywały o 25% mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju raka szyjki macicy i o 35% niższe prawdopodobieństwo śmierci z powodu raka szyjki macicy w porównaniu do grupy kontrolnej.

Badanie przesiewowe VIA, wykonane przez dobrze wykwalifikowany personel medyczny jest skuteczną metodą zapobiegania przypadkom raka szyjki macicy w krajach rozwijających się.

Wyniki innych badań wykazują, iż wykorzystanie barwienia płynem Lugola może przyczynić się do polepszenia czułości i specyficzności badania VIA.

W niedalekiej przyszłości prawdopodobnie szczepionki HPV będą stanowiły największą nadzieję w prewencji raka szyjki macicy. Jednak dla krajów niemających stworzonych programów skriningowych być może właśnie badanie VIA wraz z próbą Lugola będzie stanowić rozwiązanie problemu wykrywalności raka szyjki macicy

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • The Lancet

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze