Zaloguj
Reklama

Przewlekłe i nawracające zakażenia dróg moczowych

Badanie próbek pod mikroskopem
Fot. panthermedia
Badanie próbek pod mikroskopem
(0)

Mannozydy zapobiegają zakażeniom dróg moczowych i zwiększają skuteczność kotrimaksazolu u myszy.

Reklama

Mannozydy zapobiegają zakażeniom dróg moczowych i zwiększają skuteczność kotrimaksazolu u myszy. Z leczeniem przewlekłych zakażeń dróg moczowych przy użyciu antybiotyków wiąże się duże prawdopodobieństwo uodpornienia wywołujących je szczepów bakterii Escherichia coli na ten rodzaj leków. Scott J. Hultgren i współpracownicy z Washington University w Saint Louis (USA) poddali niedawno badaniom myszy laboratoryjne zarażone tymi drobnoustrojami.

Jak podano w numerze czasopisma „Science Translational Medicine” z 16 listopada, opracowane przez związki chemiczne określane jako mannozydy (ang. mannosides) mogą zapobiegać namnażaniu się tych bakterii, w razie podania przed zakażeniem wywołującymi choroby dróg moczowych szczepami E. coli.

U myszy już wcześniej zarażone tymi bakteriami substancje te zwiększały skuteczność kotrimaksazolu (mieszaniny trimetoprimu z sulfametoksazolem). Zaletą omawianych związków chemicznych jest względnie mała masa cząsteczkowa, co daje nadzieję na skuteczne leczenie przewlekłych i nawracających zakażeń dróg moczowych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Sci Transl Med 16 November 2011: Vol. 3, Issue 109, p. 109ra115

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze