Zaloguj
Reklama

Przyczyny wzrostu wskaźnika wykonywanych cięć cesarskich.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Przyczyny wzrostu wskaźnika wykonywanych cięć cesarskich.
Fot. medforum
(5)

Wyniki badania wykazały, iż kobiety będące w pierwszej ciąży (zwłaszcza te, u których jest indukowany poród) lub też te, u których w poprzedniej ciąży przeprowadzano cesarskie cięcie podwyższają wskaźnik ilości przeprowadzanych zabiegów cesarskiego cięcia (CS).

Reklama

System kwalifikacyjny pod nazwą The Robson Ten Group Classification System (TGCS), jaki wprowadzono w szpitalu Royal Women's Hospital (RWH), Melbourne, Australia, zawiera wytyczne dotyczące kontroli i analizy wskaźnika CS. System ten dzieli kobiety na 10 grup w zależności od specyficznej charakterystyki matki.

Podwyższanie się wskaźników ilości przeprowadzanych zabiegów cesarskiego cięcia jest zjawiskiem ogólnoświatowym i może być spowodowane żądaniem pacjentek, problemami medycznymi oraz podwyższającym się wiekiem kobiet rodzących.

Wyniki badania wykazały, iż istnieje konieczność skupienia większej uwagi na kobietach rodzących po raz pierwszy i szczegółowe rozważenie w tych przypadkach wskazań do indukowania porodu. Autorzy pracy również planują ulepszenie procedury związanej z podejmowaniem decyzji przez samą pacjentkę o przeprowadzeniu kolejnego CS, tak, aby być pewnym, iż dana pacjentka jest w pełni poinformowana i świadoma decyzji dotyczącej sposobu porodu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • The Australian and New Zealand Journal of Obstetrics and Gynecology - August 2007.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze