Zaloguj
Reklama

Psychologiczne aspekty niepłodności.

Autorzy: Baor L et al.
Psychologiczne aspekty niepłodności.
Fot. ojoimages
(5)

W pracy tej opisano psychologiczne aspekty poradnictwa w przypadku niepłodności.

Reklama

Niepłodność stanowi poważny problem dla par, które starają się o potomstwo i szukają pomocy u specjalistów. W wyniku niepowodzeń w staraniach o ciążę wiele par traci poczucie seksualności, zdrowia, statusu społecznego i prestiżu. Tracą także poczucie własnej wartości i samooceny, nie czują się bezpieczni z powodu braku potomstwa i nie czują się spełnieni. Odbija się to także na ich partnerstwie, w którym jedna strona obwinia drugą za brak potomstwa.

Leczenie niepłodności technikami rozrodu wspomaganego niesie wiele nadziei dla takich par. Jednak technologie rozrodu wspomaganego niosą ze sobą ryzyko zarówno dla matki jak i dla dziecka. Wszystkie pary decydujące się na ich zastosowanie powinni być tego szeroko świadomi. Ryzyko to w przypadku partnerów dotyczy nie tylko niebezpieczeństwa dla matki ale również konsekwencji psychologicznych, które towarzyszą leczeniu niepłodności a są to zawsze bardzo trudne chwile dla każdego związku.

Każda para decydująca się na techniki rozrodu wspomaganego powinna oprócz opieki lekarza specjalisty być także pod opieką lekarza psychologa.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Harefuah. 2005 May; 144(5): 335-40, 382

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze