Zaloguj
Reklama

Rekordowa liczba nowych wykryć HIV w Polsce!

Autorzy: Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci, zdjęcia: ojoimages, informacja prasowa
Impreza w klubie
Fot. ojoimages
Impreza w klubie
(5)

To już w zasadzie pewne: w roku 2011, po raz pierwszy w historii naszego kraju, liczba nowo wykrytych zakażeń HIV przekroczy 1000. Dlatego tak ważna jest zmasowana kampania edukacyjna, której wspieranie jest celem programu Pozytywnie Otwarci

Reklama

Eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, lekarze i pracownicy punktów kontrolno-diagnostycznych alarmują: w 2011 roku liczba nowo wykrytych zakażeń niemal na pewno przekroczy 1000, a może zbliżyć się nawet do 1100. W 2010 r. tylko w 2 punktach prowadzonych w Warszawie przez Fundację Edukacji Społecznej wykryto w ciągu całego roku 37 zakażeń. W tym roku – do połowy września – już 50!

Od początku epidemii HIV w Polsce odnotowano ponad 14 tysięcy zakażeń. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Eksperci szacują, że w naszym kraju z HIV żyje około 25-35 tysięcy osób, ale większość z nich o tym nie wie. Polacy nie testują się w kierunku wirusa, nawet jeśli zdarzył im się ryzykowny kontakt seksualny. Rzecz w tym, że - zdaniem większości - ich kontakty seksualne nie są ryzykowne. Niestety nie jest to prawda.

„Każda aktywna seksualnie osoba może być zakażona. Największym ryzykiem jest obłożony przygodny seks bez zabezpieczeń. I to wcale nie z nieznajomym, tylko właśnie z kimś, kogo widujemy na co dzień. Taka osoba wydaje nam się czysta, zadbana – taka jak my. Zapominamy więc o prezerwatywie. I te chwile zapomnienia mogą nas drogo kosztować. Partner lub partnerka może nie wiedzieć, że żyje z HIV i niechcący nas zakazić. Bezpieczeństwa nie gwarantuje nawet związek małżeński” – powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prof. Andrzej Gładysz, wybitny specjalista ds. HIV z Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Poziom wiedzy o HIV wciąż pozostawia wiele do życzenia, ale - mimo niechęci do robienia testów w kierunku HIV - liczba wykrytych zakażeń w Polsce rośnie. Co z kolei powoduje, że niezwykle istotny staje się problem dostępności do leczenia HIV/AIDS. A z tym niestety bywa w Polsce różnie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze