Zaloguj
Reklama

Rola laparoskopii w leczeniu guzów jajnika o niskiej złośliwości oraz wczesnego stadium raka jajnika.

Autorzy: Vaisbuch E et al.
Rola laparoskopii w leczeniu guzów jajnika o niskiej złośliwości oraz wczesnego stadium raka jajnika.
Fot. Pantherstock
(5)

Chociaż obecnie nie istnieją trudności związane z przeprowadzeniem chirurgicznej laparoskopii w celu klasyfikacji i leczenia nowotworów jajników o niskiej złośliwości oraz wczesnego stadium raka jajników, to nadal często stosuje się u pacjentek z tymi schorzeniami laparotomię.

Reklama

Problemy związane z zastosowaniem laparoskopii w leczeniu nowotworów złośliwych narządu rodnego dotyczą: dokładności diagnozy śródoperacyjnej, niedostatecznej resekcji, uniknięcia pęknięcia i rozlania się guza, niewłaściwej lub spóźnionej klasyfikacji chirurgicznej, opóźnienia w terapii oraz możliwości wystąpienia przerzutów.

Z drugiej strony można również wymienić dużo zalet tej metody: jest to zabieg z minimalną ingerencją chirurgiczną, o krótszej hospitalizacji, mniej bolesny w okresie pooperacyjnym oraz zapewnia szybszy powrót do zdrowia i normalnego życia.

Autorzy przedstawili w artykule dostępną literaturę związaną z konsekwencjami operacji laparoskopowych stosowanych w leczeniu guzów jajników o niskiej złośliwości oraz wczesnego stadium raka jajników.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Obstet-Gynecol-Surv. 2005 May; 60(5): 326-30

Reklama
(5)
Komentarze